Pacjent nie jest dobrym źródłem informacji

Autor: RZ • • 03 marca 2016 10:59

Opieka koordynowana (ang. shared care) jest rozumiana jako opieka podzielona np. pomiędzy specjalistykę i podstawową opieką zdrowotną, ale zarazem wspólnie realizowana. To rozwiązanie zakłada przede wszystkim, że specjaliści przekazują pacjenta, dobrze wzajemnie się komunikując i dysponując wyczerpującymi danymi medycznymi dotyczącymi historii choroby. Takie leczenie jest w zamyśle szybsze i skuteczniejsze.

Jednak kluczem pozwalającym w ogóle rozpocząć politykę koordynowaną w ochronie zdrowia jest stworzenie elektronicznej karty pacjenta, czyli zestawu danych zawierającego historię choroby pacjenta: m.in. wyniki badań diagnostycznych, jakim został poddany, spis przyjmowanych leków, stawiane diagnozy. Do tych danych lekarze leczący pacjenta w różnych placówkach powinni mieć wgląd.

Przy obecnym skomplikowaniu medycyny umożliwienie lekarzom szerokiego dostępu do danych medycznych pacjenta jest koniecznością. Cała reszta - ustalenie, do jakiego konkretnie specjalisty pacjent ma być przekazany, jak ma być leczony, kto i za co ma odpowiadać - nie uda się, jeżeli nie będzie jednolitego elektronicznego źródła danych, do których będą mieć dostęp lekarze leczący pacjenta.

Pacjent, niestety, jest złym źródłem informacji o samym sobie. Nie pamięta i ma prawo nie pamiętać wielu faktów dotyczących swojego stanu zdrowia: nazw stosowanych leków, badań. Wyniki badań są pisane językiem, jakim zwraca się lekarz do lekarza. Sens tych opisów jest bardzo trudny do zrozumienia nawet dla osoby dobrze wykształconej i jeszcze trudniejszy do zapamiętania. Stąd tak istotne jest posiadanie kompletnej, dostępnej dokumentacji, a tę chory nie zawsze jest w stanie przedstawić.

Opieka koordynowana raczej nie wydaje się tańszym rozwiązaniem - w tym sensie, że nie obniża kosztów diagnostyki i leczenia. Natomiast można założyć, że jeśli będzie przyspieszała czas diagnostyki i skracała czas chorowania dobrze i wcześnie leczonego pacjenta, może przynieść korzyści długofalowe. Pacjent szybciej zdiagnozowany i wyleczony to mniej powikłań, oddalenie poważniejszej choroby w czasie i zachowana produktywność.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum