Pacjenci bardzo często nie rozróżniają leku od suplementu

Autor: RZ • • 21 czerwca 2018 12:43

O osobie, która przyjmuje suplement diety, mówimy - zgodnie z prawem - że jest osobą niedożywioną. Ktoś, kto bierze lek, jest pacjentem. W praktyce wygląda to jednak bardzo różnie.

Witamina C jest lekiem, natomiast w dawce pięciokrotnie większej jest już suplementem. Z kolei 50 tabletek potasu wydawanego za okazaniem recepty uznaje się za lek, ale już potas pakowany po 100 tabletek w takiej samej dawce, jest suplementem diety. Obecnie coraz trudniej jest znaleźć tego typu preparaty, które suplementami nie są.

Pacjenci bardzo często nie rozróżniają leku od suplementu. Duży wpływ na taki stan świadomości pacjentów mają reklamy. Jeżeli dany przedsiębiorca wydaje ok. 2 miliardów zł na reklamę swoich produktów, to mamy dwa miliardy powodów, aby po ten suplement sięgnąć. A to jest tylko jeden z produktów, gdyż w każdym bloku reklamowym emitowanych jest od sześciu do siedmiu reklam leków bądź suplementów.

Jeden z producentów leków przeciwbólowych zapytał sześciuset Polaków, czym różnią się leki przeciwbólowe od przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Prawidłowo nie odpowiedziała żadna z tych osób. Szczególnie zmartwiło mnie w tej ankiecie stwierdzenie połowy matek, że podałaby swoim dzieciom lek przeznaczony dla osób dorosłych.

W Polsce jest ok. 15 tysięcy aptek, ale też 360 tysięcy sklepów ogólnodostępnych, które mają prawo do sprzedaży niektórych leków. Osoby w sklepie doradzają klientom w sprawie stosowania leków doraźnej potrzeby, które, wbrew pozorom, wcale nie mają słabego działania. Natomiast, zgodnie z prawem, profesor farmacji, jeżeli pracuje ponad 5 lat poza zawodem, w aptece nie może sprzedać wapna. Technik farmaceutyczny bez dwuletniego stażu nie ma prawa wydać pacjentowi witaminy C.

Suplementacja jest wskazana, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Dlatego wymaga kontroli lekarza. Natomiast suplementacja stosowana na własną rękę jest pozbawiona sensu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum