×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PIU: coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Autor: MAK07 grudnia 2017 13:48

Już 2,1 mln Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, zapewniając sobie profilaktykę, dostęp do szybkiej diagnozy i terapii, bez konieczności stania w długich kolejkach - podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

PIU: coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z najnowszych danych PIU, liczba osób z polisą zdrowotną wzrosła po II kw. 2017 r. aż o 26%. Zdecydowaną większość nadal stanowią osoby z ubezpieczeniem grupowym, najczęściej zapewnianym przez pracodawcę. Jednak najbardziej dynamicznie rośnie liczba osób ubezpieczających się indywidualnie (aż o 58% rok do roku).

Jak podkreśla Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU, z prywatnej kieszeni na opiekę zdrowotną wydajemy ponad 35 mld zł, a według niektórych raportów nawet blisko 40 mld złotych. Niestety, w jej ocenie, w Polsce brakuje systemowych rozwiązań, które ułatwiałyby efektywne zarządzanie tymi funduszami.

- Doświadczenia wielu krajów wskazują, że najlepszym, najbardziej skutecznym i dostępnym dla większości społeczeństwa sposobem na zarządzanie budżetem zdrowotnym są ubezpieczenia, które dodatkowo wpływają na zmniejszenie kolejek w publicznej opiece zdrowotnej - wyjaśnia Fal.

Dodaje: - Reforma opieki zdrowotnej powinna uwzględniać wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą ludziom brać sprawy we własne ręce i ubezpieczać się prywatnie.

Jednak, mimo braku odpowiednich regulacji sprzyjających rozwojowi rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, liczba zwolenników prywatnych ubezpieczeń stale rośnie. W ocenie PIU wśród nich są nie tylko osoby prywatne, ale również pracodawcy, którzy dostrzegają wartość w szerokiej dostępności świadczeń w ramach prywatnej opieki medycznej dla pracowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze