Otyłość: problem wagi ciężkiej

Autor: Anna Kaczmarek • • 24 października 2013 11:37

Na cukrzycę w Polsce cierpi już 3 mln osób, z czego 1 mln o tym nie wie. Najgorszy jest fakt, że wzrost liczby chorych nabiera tempa. Specjaliści są zgodni, że trzeba działać. I to szybko. Potrzebujemy przede wszystkim skutecznej profilaktyki.

Otyłość: problem wagi ciężkiej
Trzeba uświadomić, szczególnie osoby z grupy ryzyka, czyli tych, którzy są szczególnie narażeni na wystąpienie cukrzycy. Chodzi oczywiście o ruch, sposób odżywiania, unikanie nadwagi - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

 

Specjaliści od dawna postulują, żeby walka z cukrzycą była ustawowo wpisana w priorytety resortu zdrowia. Jednak jak do tej pory zdecydowanych działań w tym kierunku brak.

Lekarze wiedzą, co zrobić

- My lekarze wiemy, co należy zrobić, aby epidemia cukrzycy nie rozszerzała się, jednak nie jesteśmy specjalistami od tworzenia prawa, więc trudno nam powiedzieć, co zrobić, aby w sposób ustawowy czy prawny zagwarantować działania państwa w kierunku zapobiegania cukrzycy - uważa konsultant krajowy.

Jeśli chodzi o działania na rzecz osób, które już chorują na cukrzycę, to problemem, zdaniem prof. Strojka, jest brak diabetologów i jednocześnie nierównomierne rozłożenie ich liczby w różnych województwach: - Z dostępem do diabetologa nie ma problemu tam, gdzie są medyczne ośrodki akademickie, dużo gorzej jest w małych miejscowościach.

Jednak co do samej liczby specjalistów to sytuacja powoli się poprawia, co roku ok. 80 lekarzy kończy specjalizację z diabetologii.

- Generalnie brakuje w Polsce ok. 500 diabetologów. Potrzeba więc kilku lat, żeby te braki uzupełnić. Choć trzeba pamiętać, że wielu specjalistów to osoby pomiędzy 50. a 55.

rokiem życia, niedługo odejdą na emeryturę, więc tę lukę pokoleniową również trzeba będzie uzupełnić - tłumaczy prof. Strojek.

Profesor uważa także, że opiekę nad chorym na cukrzycę poprawiłoby wdrożenie wizyt kontrolnych u diabetologa. Ten obowiązek powinien być zagwarantowany prawnie.

- Należy wdrożyć zasadę, która jest zapisana w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Każdy pacjent, który jest prowadzony przez lekarza rodzinnego, posiadającego kompetencje do leczenia chorych z ustabilizowaną cukrzycą i nie mających powikłań - a takich jest 70% - powinien być raz w roku skierowany do diabetologa w celu oceny stanu zdrowia i ewentualnie do skorygowania leczenia. Takie wizyty musiałyby być oczywiście finansowane przez NFZ. W tej chwili Fundusz finansuje poprzez potrójną stawkę kapitacyjną wizyty diabetyków u lekarza rodzinnego, jednak nie finansuje wizyt kontrolnych u diabetologa - przypomina prof. Strojek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum