Opieka przeniesiona do domu

Autor: PW • • 29 maja 2015 15:19

Nowoczesne technologie spowodują, że w perspektywie następnych pięciu lat medycyna przejdzie rewolucję cyfrową - prognozują autorzy raportu "Healthcare and Life Sciences Predictions 2020: A bold future?" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Opieka przeniesiona do domu

Eksperci Deloitte przewidują, że w roku 2020 ludzie będą wiedzieć znacznie więcej niż dziś m.in. odnośnie dostępności opieki medycznej.

Wpływ na sposób leczenia

- Największy wpływ na zmianę ich postaw ma rozwój internetu oraz mediów społecznościowych, które nie tylko umożliwiają pogłębianie wiedzy, ale także wymianę doświadczeń - ocenia Oliver Murphy, partner w dziale doradztwa finansowego, ekspert ds. sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej w Deloitte.

Raport wskazuje, że nowoczesne technologie będą miały ogromny wpływ na sposób leczenia. Do 2020 roku relacje między lekarzem a pacjentem nie będą już ograniczone wyłącznie do wizyt w przychodniach czy szpitalach, ale w dużej mierze zostaną one przeniesione do świata wirtualnego, a opieka nad pacjentem będzie odbywać się w domu. Dotyczy to szczególnie chorób przewlekłych. Leczenie szpitalne skoncentruje się na pacjentach urazowych oraz wymagających interwencji chirurgicznych.

Nowoczesne technologie, takie jak np. druk 3D, będą miały ogromny wpływ na rozwój transplantologii czy chirurgii. Szacuje się, że sprzedaż technologii medycznych w 2020 roku wyniesie 513,5 mld dolarów. Dla porównania w 2013 roku było to 363,8 mld dolarów. W ciągu pięciu lat (2008- 2013) odsetek amerykańskich pacjentów, którzy korzystali z elektronicznych kart zdrowia, wzrósł z 8 do 16%.

Rynek szybko rośnie

Jak przewidują autorzy raportu, w 2020 roku "inteligentne urządzenia do noszenia na ciele", tzw. wearables, będą determinować jakość życia ludzi poprzez śledzenie stanu zdrowia i kondycji osób z nich korzystających.

- Zakładając popularyzację urządzeń noszonych na ciele wśród wszystkich ludzi, a nie tylko wśród osób dbających o zdrowy styl życia, oraz przystępność cenową i jakość wyspecjalizowanych medycznych i bio-sensorycznych urządzeń, możemy spodziewać się, że technologie sieciowe zrewolucjonizują systemy opieki zdrowotnej na świecie - przewiduje Jakub Wróbel, starszy menedżer w dziale konsultingu, ekspert Technology, Media and Telecommunications Group, Deloitte.

W 2017 roku rynek m-zdrowia ma być wart 26 mld dolarów, podczas gdy w 2013 roku było to jedynie 2,4 mld dolarów. Tylko na koniec pierwszego kwartału 2014 roku liczba aplikacji mobilnych związanych ze zdrowiem, dostępnych w systemach Android i iOS wyniosła ponad 100 tys. i był to ponad dwukrotny wzrost w ciągu dwóch i pół roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum