Odeszli od nas wspaniali Lekarze

Autor: RZ • • 21 kwietnia 2010 12:39

W ostatnich tygodniach odeszło dwóch Lekarzy, z którymi zetknął nas los podczas zbierania materiałów dziennikarskich do Rynku Zdrowia.

11 lutego 2010 roku, w wieku 84 lat, zmarł Profesor Tadeusz Lesław Chruściel. Był jednym z najwybitniejszych polskich farmakologów klinicznych i doświadczalnych. Na przełomie lat 50. i 60. pracował m.in. jako ekspert WHO w Genewie. W 1985 roku został kierownikiem Zakładu Farmakologii Klinicznej i Społecznej w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Profesor Chruściel jest autorem ponad trzystu prac naukowych, klinicznych i doświadczalnych, kilkudziesięciu artykułów poglądowych, skryptów, rozdziałów w podręcznikach i monografiach, opracowań encyklopedycznych. Powszechny szacunek, jakim cieszył się w środowisku, sprawił, że w 1989 r. Profesora wybrano pierwszym szefem odrodzonego samorządu lekarskiego.
W latach 2001-05 uważano go za jedną ze 100 najbardziej wpływowych postaci w polskiej ochronie zdrowia. Jeszcze w czerwcu 2009 roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć Profesora jako prelegenta konferencji Rynku Zdrowia "Leki w Polsce", podczas której w jak zawsze błyskotliwy, charakterystyczny sobie sposób dzielił się z innymi swoją rozległą wiedzą.
Podczas przygotowywania tego numeru Rynku Zdrowia odszedł też dr n. med. Jerzy Załuski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wielkopolskim Centrum Onkologii i konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej. Jeszcze w połowie marca Doktor, gdy prosiliśmy go o wypowiedź do tekstu, znalazł dla nas czas na niezapowiedzianą rozmowę.
Najbliżsi współpracownicy zapamiętali go jako wspaniałego przyjaciela, wyrozumiałego przełożonego, a nade wszystko szlachetnego i uczciwego Człowieka.
Obu Lekarzy będzie nam bardzo brakowało.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum