Oddział został zamknięty

Autor: PM • • 28 kwietnia 2011 10:34

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy zamknął jedyny w woj. podlaskim szpitalny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.

Zapytany o sprawę Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przyznaje, że obecnie nie ma w regionie innej placówki, która udzielałaby świadczeń w zakresie stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Nie było żadnej oferty

- POW NFZ nie ma obecnie zawartej umowy na udzielanie świadczeń w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w warunkach stacjonarnych, zapewnia natomiast dostęp do świadczeń w oddziale dziennym (świadczenia dzienne psychiatryczne rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży) i w warunkach ambulatoryjnych (świadczenia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży) - napisano w informacji przesłanej przez biuro rzecznika prasowego podlaskiego NFZ portalowi rynekzdrowia.pl.

Fundusz rozpoczął starania o znalezienie innego świadczeniodawcy w tym zakresie. Niestety, nie wpłynęła żadna oferta, więc postępowanie unieważniono.

Powodem, dla którego szpital w Choroszczy musiał zamknąć oddział dla dzieci i młodzieży, jest brak lekarzy. Halina Kądziela-Olech, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, zwraca uwagę, że brak lekarzy odpowiednich specjalności w województwie jest spowodowany m.in. zaniedbaniami w zakresie kształcenia.

- Najpierw ograniczono ścieżkę specjalizacyjną.

Zaniedbano tę sprawę, kiedy na oddziale w szpitalu byli jeszcze dwaj specjaliści - mówi Halina Kądziela-Olech w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.

Są środki

NFZ tylko kontraktuje świadczenia i nie odpowiada za prowadzenie zakładów psychiatrycznej opieki zdrowotnej, który to obowiązek spoczywa na samorządzie województwa, będącym organem założycielskim placówki w Choroszczy.

- Podlaski NFZ ma środki na takie świadczenia dla dzieci. Jeśli tylko na terenie naszego województwa pojawi się podmiot, który będzie gotowy do udzielania tego typu świadczeń, natychmiast ogłosimy konkurs i takie świadczenia zostaną zakupione - czytamy w informacji Funduszu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum