Od nauki do przemysłu

Autor: MAK, PAP • • 25 czerwca 2014 14:03

Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to największy projekt biomedyczny i biotechnologiczny realizowany w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreślono 27 maja w Warszawie podczas uroczystego otwarcia placówki.

CBP to kluczowa inwestycja jeszcze większego przedsięwzięcia, jakim jest Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Tworzy je 10 nowocześnie wyposażonych laboratoriów naukowych, stanowiących konsorcjum CePT, które ma służyć prawie tysiącu polskich oraz zagranicznych naukowców reprezentujących różne dziedziny medycyny.

Rektor WUM prof. Marek Krawczyk wyjaśnił, że CBP WUM rozszerza zakres działalności Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - będzie zajmować się również opracowywaniem nowych leków i metod badawczych. Przedsięwzięcie to ma jednak ogromne znaczenie również dla polskiej nauki, ponieważ nasz kraj będzie obecny w światowej lidze naukowej.

Współpraca ośrodków

- Centrum będzie się zajmować zarówno badaniami podstawowymi, jak również ich zastosowaniem - podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak.

- CePT jest ogromnym krokiem w przyszłość, dzięki niemu staliśmy się partnerem dla najlepszych instytutów badawczych w Polsce i w Europie - mówił prorektor WUM prof. Sławomir Majewski.

Wartość tego projektu przekracza 380 mln zł, z tego 90 mln złotych przeznaczono na CBP WUM. 85% środków pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15% z budżetu państwa.

Najwięcej, bo aż 75% środków, przeznaczono na zakup najnowocześniejszej aparatury badawczej. Prof. Majewski zapewnia, że kupiony sprzęt pozwala na realizację o wiele bardziej zaawansowanych badań, niż dotychczas było to możliwe w Polsce.

Ich prowadzenie wymaga teraz ścisłej współpracy wielu ośrodków reprezentujących różne dziedziny nauki. Dodał, że taka synergia czołowych instytucji naukowo-badawczych w Polsce jest przykładem zmiany mentalności w środowisku naukowym naszego kraju.

W awangardzie

W planach CePT na najbliższe 10 lat przewiduje się 100 zgłoszeń patentowych i 70 innowacyjnych osiągnięć wprowadzonych w przedsiębiorstwach. Przykładem jest opracowany w Zakładzie Farmakodynamiki WUM nowy, znacznie silniejszy od już istniejących lek przeciwbólowy, który opatentowano i wprowadzono do badań klinicznych. Prowadzone są również badania kliniczne nad nowej generacji lekiem na białaczkę.

Podczas otwarcia Centrum podkreślono, że instytucje tworzące konsorcjum CePT należą do awangardy jednostek naukowych i naukowo-dydaktycznych w Polsce i są w dużej mierze współodpowiedzialne za kształtowanie obrazu i roli całej polskiej nauki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum