OZZL o czasie pracy lekarzy

Autor: RZ • • 29 maja 2015 12:37

Na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy opublikowany został komunikat informujący, że 17 kwietnia br. Związek przyjął stanowisko dotyczące dyżurów medycznych, pełnionych przez lekarzy, zwłaszcza w kontekście głośnej i niezwykle kontrowersyjnej uchwały Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 6 listopada 2014 r.

ZK OZZL postanowił wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o uznanie, iż przepisy o dyżurze medycznym (art. 95 ustawy o działalności leczniczej) rozumiane w sposób, jaki przedstawił Sąd Najwyższy w ww. uchwale, są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości (art. 32 Konstytucji RP).

Ponadto OZZL postanowił wystąpić do ministra zdrowia z wnioskiem o wykreślenie przepisów o dyżurze medycznym i o objęcie lekarzy powszechnie obowiązującymi przepisami o czasie pracy, z pracą nie przekraczającą - w szczególnych przypadkach - 12 godzin w ciągu doby.

"Rozwiązanie takie uprości zasady rozliczania czasu pracy lekarzy i będzie miało istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa chorych. Chorzy mają bowiem prawo do wypoczętego lekarza!" - napisano w komunikacie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum