Nowe leki, nowe programy

Autor: RZ • • 28 grudnia 2013 14:36

Reumatologia jest jednym z działów medycyny bardzo szybko rozwijającym się w ostatnich kilkunastu latach.

Nowe leki, nowe programy

Każdy nowy rok przynosi nowy "bagaż" wiedzy klinicznej obejmujący:

nowe kryteria klasyfikacyjne chorób;

nowe rekomendacje postępowania w poszczególnych chorobach reumatycznych;

rejestrację nowych leków powstających w procesie zaawansowanych technologii.

Wiedza o nowych klinicznych osiągnięciach diagnostyczno-terapeutycznych dociera do Polski bardzo szybko. Szybko też jest wprowadzana do praktyki klinicznej w kraju przez propagowanie wiedzy na te tematy na licznych krajowych spotkaniach naukowo-szkoleniowych.

Szczególne forum wymiany wiedzy o postępach w reumatologii klinicznej i odkryciach naukowych dotyczących chorób reumatycznych stanowią dwa międzynarodowe kongresy: EULAR - organizowany przez Europejskie Towarzystwo Reumatologiczne, i ACR - organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne.

W 2013 roku w światowym piśmiennictwie reumatologicznym został opublikowany nowy uaktualniony podział układowych zapaleń naczyń, nowe kryteria rozpoznania twardziny układowej, nowe uaktualnione rekomendacje leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów oraz dosłownie ostatnio - rekomendacje EULAR dotyczące leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów lekami syntetycznymi i biologicznymi.

W zakresie rejestracji leków wydarzeniem o wymiarze międzynarodowym była rejestracja w Europie pierwszego leku biopodobnego do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Informacje o tych osiągnięciach w diagnostyce i leczeniu chorób reumatycznych były przedstawiane w Polsce w 2013 roku w czasie kilku ogólnokrajowych spotkań reumatologicznych. Najważniejszym z nich była Konferencja Naukowo-Szkoleniowa IV Krajowe Spotkania Reumatologiczne, która odbyła się w Sopocie 12-14 września 2013 roku, oraz Konferencja Post EULAR/ACR, która miała miejsce w Poznaniu w dniach 15-16 listopada 2013 roku.

Aktualne rekomendacje leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów powinny już być wdrażane do praktyki klinicznej i należy sądzić, że będzie to ważne zadanie do realizacji w 2014 roku. Zapewne pojawi się konieczność modyfikacji programów lekowych pod tym kątem.

Wydarzeniem w 2013 roku było uruchomienie nowego programu lekowego obejmującego leczenie aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów nowymi lekami biologicznymi: certolizumabem i tocilizumabem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum