Nowe kompetencje ratowników

Autor: RZ • • 12 marca 2016 12:44

Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego zakres świadczeń zdrowotnych, które będzie mógł wykonywać ratownik medyczny. W ostatnich tygodniach ratownicy wyrażali zaniepokojenie brakiem tych przepisów.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która weszła w życie 2 grudnia ubiegłego roku, ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu, ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. w ramach ratownictwa górskiego i wodnego.

Projekt rozporządzenia, które resort zdrowia 1 lutego przekazał do konsultacji społecznych, określa zakres świadczeń zdrowotnych, jakie ratownicy medyczni będą mogli wykonywać samodzielnie, pod nadzorem i na zlecenie lekarza. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie utraciło moc z początkiem tego roku.

W projekcie wśród medycznych czynności ratunkowych, jakie mogą być samodzielnie wykonane przez ratownika, znalazła się m.in. przezskórna elektrostymulacja serca i kardiowersja. W obu przypadkach wcześniej ratownik będzie jednak musiał wykonać teletransmisję zapisu EKG i skonsultować się z lekarzem oceniającym ten zapis.

Tak jak dotychczas pod nadzorem lekarza ratownicy będą mogli m.in. wykonać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających oraz założyć sondę żołądkową i zrobić płukanie żołądka.

Konsultacje zakończą się 22 lutego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum