×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niepokojąco ubywa aptek szpitalnych

Autor: Grzegorz Kucharewicz28 listopada 2013 15:36

Od kilku już lat w szpitalach trwa, pod przykrywką pozornych oszczędności, niepokojący proces stopniowego przekształcania aptek szpitalnych w dziwny twór, który nie ma odpowiednika w Europie, zwany działem farmacji szpitalnej.

Niepokojąco ubywa aptek szpitalnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liczba aptek szpitalnych według aktualnych danych otrzymanych z okręgowych izb aptekarskich wynosi około 570, a jeszcze kilka lat temu była bliska 700, natomiast liczba działów farmacji nieustannie rośnie. Działanie takie sprzeczne jest z obowiązującymi przepisami, które nie przewidują możliwości tworzenia w miejsce funkcjonujących już aptek szpitalnych działów farmacji szpitalnych.

Działowi farmacji szpitalnej, zgodnie z art. 87 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, przypisuje się określone zadania, lecz nie określa się wymogów, jakie powinien spełniać lokal działu farmacji szpitalnej oraz jakie są wymogi odnośnie jego kierownika. Taki stan rzeczy doprowadza, w naszym przekonaniu (samorządu aptekarskiego - przyp. red.), do braku możliwości należytego świadczenia usług farmaceutycznych.

Istnieje potrzeba zrozumienia, że są czynności związane z procesem świadczeń zdrowotnych, które muszą być wykonywane (jak to ma miejsce w zachodniej Europie) przez osoby posiadające wykształcenie farmaceutyczne.

Brak apteki w szpitalu czy niewystarczająca liczba personelu fachowego (magistrów farmacji, specjalistów z zakresu farmacji szpitalnej, klinicznej) oznacza osłabienie potencjału świadczeniodawcy, a tym samym znaczne obniżenie poziomu udzielanych przez niego świadczeń zdrowotnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze