Niekorzystna struktura zachorowań

Autor: Anna Lenar • • 01 lipca 2008 15:17

W przypadkach, gdy zawodzi tania profilaktyka, trzeba drogo leczyć

Metody leczenia zmian rakowych i przedrakowych w obrębie szyjki macicy zależą od decyzji kobiety i lekarza prowadzącego. A jak mówi prof. Jan Zieliński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, polscy lekarze mają wiedzę i możliwości leczenia na poziomie światowym. Choć wyposażenie szpitali nie jest jednakowe, sprzęt bywa przestarzały, a cytostatyki drogie i nie zawsze w pełni dostępne.
- Jednak każda kobieta znajdzie u ginekologa i onkologa odpowiednią do sytuacji pomoc - twierdzi prof. Jan Zieliński.

Cztery stopnie

Onkolodzy wyróżniają cztery stadia rozwoju raka i jedno przedrakowe. Forma przedinwazyjna jest bezobjawowa, rozwija się bez sygnałów ostrzegawczych, a jeśli już występują, to w postaci owrzodzenia powierzchniowego (nadżerki). Stadium zwane zerowym (przedinwazyjne), wykrywane kolposkopią, ogranicza się tylko na nabłonka.
Może tu być zastosowane leczenie metodą chirurgii laserowej, kriochirurgii, konizacji, czyli usunięcia fragmentu tkanki w postaci stożka oraz usunięcie komórek rakowych za pomocą pętli elektrycznej.
Jeśli badanie histopatologiczne wykaże, że rak rozwinął się i osiągnął jedno z czterech stadiów, wykonuje się badania uzupełniające (tomografię komputerową, rezonans magnetyczny), które umożliwią określenie rozprzestrzenienia się choroby i zajęcia (lub nie) węzłów chłonnych.
Stany inwazyjne objawiają się najczęściej krwawieniami z pochwy, ale czasami przebiegają bezobjawowo i wykrywane są dopiero w czasie rutynowego badania cytologicznego.
Stadia raka inwazyjnego (1-4) implikują metody leczenia. Są nimi radioterapia, chemioterapia i operacja chirurgiczna. Ta ostatnia to metoda stosowana najczęściej. Standardowy zabieg obejmuje tzw. histerektomię prostą lub radykalną, czyli usunięcie macicy bez sąsiadujących węzłów chłonnych lub wraz z nimi.
Zwykle usunięcie jajników nie jest konieczne.
Jeśli na raka szyjki choruje kobieta, która jeszcze chce urodzić dziecko, wykonuje się konizację jako równoważną metodę leczenia.

Wskazania chirurgiczne

Wskazania do leczenia chirurgicznego zależą od zaawansowania choroby. We wczesnym stadium raka szyjki macicy (1 i 2) histerotomia może być skojarzona z radioterapią, jednak wówczas efekty uboczne są większe i wiążą się z utratą funkcji jajników. Stosuje się ją więc w przypadkach, gdy zabieg operacyjny nie wystarcza i istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby (np. stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych).
W pewnych sytuacjach kobiety poddaje się chemioterapii, czyli leczeniu cytostatykami.
Jeżeli stosuje się np. radioterapię, a ryzyko nawrotu choroby jest wysokie, przed radioterapią pacjentki otrzymują "chemię".

Rokowania

Zdaniem prof. Jana Zielińskiego, w raku szyjki macicy ważnymi czynnikami przy określaniu stopnia śmiertelności są: wielkość guza, stopień jego złośliwości, głębokość naciekania, przerzuty do węzłów chłonnych, stan zdrowia i wiek kobiety. Generalnie można też przyjąć, że rak w stadium przedinwazyjnym to 100% wyleczenia, we wczesnym (1) ok. 80%, w 2 i 3 stadium - ok. 40%, w 4 - 0-3%. Jak widać szanse przeżycia przy 1 i 2 stadium choroby są duże, ale wiele zależy od umiejętności lekarza prowadzącego i zastosowania właściwej terapii.
- Uważam, że niepokojący jest obecny wzrost zachorowań u kobiet coraz młodszych oraz niekorzystna struktura zachorowań w wysokich stopniach zaawansowania choroby (stopnie II - III B stanowią około 60% wszystkich zachorowań) i niski odsetek raka przedinwazyjnego, nie powodującego przerzutów (20%). Ta niekorzystna struktura wpływa zdecydowanie na złe wyniki leczenia i trzeba zrobić wszystko, żeby ją zmienić - dodaje prof. Zieliński.

Gdzie się leczyć

Dużych, dobrze wyposażonych ośrodków onkologicznych w Polsce jest dziesięć, ale nie oznacza to, że rak szyjki macicy leczony jest tylko tam. Terapią chirurgiczną i chemioterapią zajmują się także w szpitalach ginekologicznych.
Oczywiście pod warunkiem, że w zespole jest onkolog kliniczny, czyli internista o wyszkoleniu z chemioterapii. Radioterapię i skomplikowane leczenie raka szyjki z przerzutami pozostawia się ośrodkom onkologicznym.

Współczynnik śmiertelności na raka szyjki macicy Europa Centralna i Wschodnia, bez Rosji

  • 10,9 (na 100 tys. kobiet)
  • Największy - Rumunia: 18,4
  • Najmniejszy - Słowacja: 8,7
  • Polska - 11,5 Europa Północna - 11,7
  • Największy - Litwa: 23,0
  • Najmniejszy - Finlandia - 6,2 Europa Południowa - 11,7%
  • Największy - Serbia i Czarnogóra: 34,4%
  • Najmniejszy - Malta: 3,0
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum