Nieistotne, kto jest ministrem zdrowia

Autor: DM • • 05 stycznia 2012 11:00

ANDRZEJ SADOWSKI, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha

Fakt objęcia stanowiska ministra zdrowia przez Bartosza Arłukowicza nie ma specjalnego znaczenia. Minister realizuje politykę rządu, którą wyznacza premier. Szef resortu może tylko odpowiadać za udolne bądź nieudolne realizowanie wyznaczonej polityki. Polityka rządu premiera Donalda Tuska, którą będzie zmuszony kontynuować Bartosz Arłukowicz, w ostatnich czterech latach dążyła do utrzymania status quo, bez dokonywania fundamentalnych zmian, zwłaszcza w obszarze ochrony zdrowia. Zmiany, które wprowadziła minister Ewa Kopacz, były zmianami na gorsze. Świadczy o tym m.in. ustawa refundacyjna, która - w mojej opinii - eliminuje konkurencję cenową. Wprowadza odgórne sztywne marże, co spowoduje wzrost cen leków w naszym kraju.

Uważam, że zmiana musi dotyczyć nie tylko osoby na stanowisku ministra zdrowia, co całego systemu opieki zdrowotnej. Rząd powinien uczciwie się przyznać, że nie istnieje coś takiego, jak nieograniczona i bezpłatna ochrona zdrowia. Zamiast wmawiać, że każdy będzie miał nieograniczony dostęp do ochrony zdrowia, rząd powinien jasno powiedzieć, ile jest pieniędzy, i w związku z tym - na finansowanie jakiego zakresu usług stać państwo. Pozostałe świadczenia zdrowotne, niestety, pozostają w rękach obywateli.

Centrum im. Adama Smitha proponuje rozwiązanie fundamentalne: rząd przestaje się zajmować ochroną zdrowia, bo jak widać, nie potrafi tego robić profesjonalnie. Natomiast za pieniądze budżetowe, czyli pochodzące z naszych podatków i przeznaczane na ochronę zdrowia, rząd kupuje na komercyjnym, konkurencyjnym rynku ubezpieczenia czy pakiety medyczne dla obywateli. To właśnie robią, w trosce o pracowników, prywatne firmy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum