Nie reprezentujemy oportunistów

Autor: RZ • • 08 lutego 2014 15:42

Nie mogę zgodzić się z tezą, że Porozumienie Zielonogórskie jest w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialne za pomniejszenie roli lekarza rodzinnego, choć w większości zgadzam się z treścią artykułu w portalu rynekzdrowia.pl (autorstwa prof. Rafała Niżankowskiego - fragmenty zamieszczamy obok - red.).

Rola lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia w Polsce jest niedoceniana i zatrzymanie rozwoju tej specjalizacji w naszym kraju to strata dla nas wszystkich. Nowe pomysły władzy na wprowadzenie do systemu podstawowej opieki zdrowotnej internistów i pediatrów to nieporozumienie i krok w złym kierunku.

Pragnę przypomnieć, że działania ograniczające rzeczywiste realizowanie kompetencji lekarzy rodzinnych datują się dużo wcześniej od powstania i dalszej aktywności Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Przecież kompetencje w zakresie położnictwa i ginekologii przestały być wykorzystywane już od roku 1999. Porozumienie Zielonogórskie nie przyczyniło się do tych decyzji, ponieważ w tym czasie jeszcze nie istniało.

Federacja PZ została zarejestrowana dopiero w kwietniu 2004 r., a powodem jej powstania było odejście decydentów od pierwotnie zakładanych kierunków rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej. Federacja nie reprezentuje leni i oportunistów. Taka teza jest krzywdząca. Jednak nie wyrażam oburzenia z powodu takiej opinii, gdyż usprawiedliwiam ją niedostateczną wiedzą na temat naszej działalności lub brakiem czasu, by ją zanalizować.

Dlatego wyjaśnię, że jako związki pracodawców reprezentujemy tych organizatorów opieki zdrowotnej w Polsce, którzy prowadzą samodzielnie podmioty lecznicze - w tym praktyki lekarzy rodzinnych. Do tego, aby utrzymać należytą jakość udzielanych przez nas świadczeń, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Niestety, decydenci systemu ochrony zdrowia często o tym zapominają, z zapałem przedkładając nieprzemyślane i pozorne oszczędności nad dobro pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum