Nie marnujmy efektów terapii

- AOTMiT wraz z zespołem ekspertów realizuje projekt, którego celem jest zarekomendowanie resortowi zdrowia szeregu zmian w rehabilitacji. Na pewno potrzeba kompleksowego podejścia, lepszego finansowania i ułatwień w kontraktowaniu świadczeń - zaznaczają zgodnie specjaliści.

Szczegóły planowanych zmian eksperci przybliżyli 24 października podczas sesji "Rehabilitacja, czyli nie marnujmy efektów terapii" w ramach XIII Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.

- Społeczeństwo widzi coraz większą potrzebę rehabilitacji. Bo się starzeje, bo udaje nam się ratować życie i zostają ludzie, którzy nie do końca są sprawni. Nie ma dziedziny klinicznej w medycynie, która byłaby pozbawiona rehabilitacji - mówiła prof. Krystyna Księżopolska-Orłowska, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Rehabilitacja dla każdego

Prof. Księżopolska-Orłowska zaznaczała, że martwi ją to, iż na rehabilitację przeznacza się tylko ok. 3% z całej puli środków na wszystkie świadczenia zdrowotne. Wyraziła jednak nadzieję, że efektem prac zespołu ds. rehabilitacji przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie zmiana poziomu finansowania na nieco wyższe.

- Obecnie w zespole pracujemy nad uporządkowaniem rehabilitacji w Polsce. Trwa praca dużego zespołu ludzi, którzy analizują doniesienia naukowe, publikacje oparte na faktach, próbują ustalić pewne zasady, które będą obowiązywały - mówiła krajowa konsultant.

Zapytana o szczegóły, wstępnie powiedziała o jednej z propozycji rozwiązań: - Chcemy, aby każdy pacjent, który przebywa w oddziale ostrej fazy, miał rozpoczętą rehabilitację. Każdy, bez wyjątku, bez względu na to, na jakim oddziale się znajduje. A później żeby była rehabilitacja początkowa, wczesna, rehabilitacja późna i przewlekła.

Prof. Księżopolska-Orłowska dodała, że celem takiego podejścia jest maksymalizacja szans powrotu pacjentów do społeczeństwa.

Więcej szczegółów prac zespołu przekazał Dominik Dziurda, dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej AOTMiT.

Co planuje AOTMiT

- Pierwsza kwestia, którą zdefiniowaliśmy jako bolączkę systemu, to realność dostępu rehabilitacji początkowej na oddziałach fazy ostrej. Nie chodzi o stworzenie oddziałów rehabilitacji w każdym szpitalu, ale o zapewnienie - na każdym oddziale leczenia fazy podstawowej - aby była odpowiednia liczba personelu i odpowiednie wymogi dokumentowania procesu rehabilitacji - mówił dyrektor Dziurda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych