Nie każda innowacja jest przełomem w terapii

Autor: RZ • • 29 maja 2015 11:08

Pojęcie innowacyjności, niestety, swoim "duchem" bardziej jest związane ze sferą marketingu oraz promocji niż z rzeczywistą oceną technologii medycznych.

Nie każda innowacja jest przełomem w terapii

Posiadamy natomiast doskonałe narzędzia, pozwalające odróżniać skuteczne terapie od nieskutecznych. Od 30 lat na świecie, a od 10 lat w Polsce - za sprawą Agencji Oceny Technologii Medycznych, a od 1 stycznia bieżącego roku - Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) mamy możliwości dokonywania rzetelnej oceny, czy nowa technologia rzeczywiście stanowi przełom w terapii.

Codziennie sprawdzamy więc, czy to, co nazywane jest innowacyjną, przełomową technologią rzeczywiście stanowi przełom w terapii oraz czy nowa metoda leczenia jest naprawdę lepsza od tego, czym już dysponujemy, wreszcie - czy pojawiająca się nowość daje oczekiwane korzyści dla pacjentów.

Trzeba mieć na uwadze, że poruszamy się w gąszczu licznych badań klinicznych, trudnych i zawiłych pojęć, a czasami bliżej nieokreślonych tzw. punktów końcowych w tychże badaniach klinicznych.

Prawie lub zdecydowana większość prowadzonych badań klinicznych wiąże się z opublikowaniem ich wyników, które są istotne statystycznie.

Dlatego tak bardzo ważna jest rzetelna ocena tego, czy to wyniki istotne pod względem statystycznym pozwalają na stwierdzenie, że dana technologia medyczna jest przydatna klinicznie, a także czy jest bezpieczna dla pacjentów oraz skuteczniejsza od tego, co było do tej pory.

Realizacji m.in. tych właśnie celów służy w Polsce AOTMiT oraz cała metodologia oceny technologii medycznych stosowana na świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum