×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie jesteśmy bezbronni wobec agresji

Autor: Krzysztof Kordel25 listopada 2013 15:34

Rękoczyny wobec personelu medycznego nie należą do rzadkości. Mogę mówić tylko o tych przypadkach, które zostały zgłoszone do Naczelnej Izby Lekarskiej, ale i tu oceniając pierwszą setkę zgłoszeń, które wpłynęły do naszego rejestru, wyłapaliśmy już siedem czy osiem takich, gdzie doszło do rękoczynów wobec "białego personelu".

Nie jesteśmy bezbronni wobec agresji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Te sytuacje w swym scenariuszu przypominały ostatnie zdarzenie z Oławy, gdzie agresywni pseudokibice zaatakowali lekarzy i pielęgniarki z SOR-u, oburzeni tym, że muszą czekać w kolejce. W tych odnotowanych u nas w rejestrze przypadkach autentycznie doszło do uszkodzenia ciała wskutek pobicia lub do rozstroju zdrowia, które zakończyły się dla lekarzy absencją w pracy z powodu choroby.

Liczba zgłoszeń, choć nie odzwierciedla w rzeczywistości liczby przypadków agresji wobec personelu w placówkach medycznych, świadczy o wzroście świadomości wśród lekarzy i pielęgniarek w tym zakresie.

Dużą rolę odgrywają tu Izby. Ja sam jeżdżę po Polsce i przeprowadzam spotkania z lekarzami. Mówię im o możliwościach prawnych, jakie istnieją. Prawo karne działa przecież na korzyść lekarzy i pielęgniarek. Tłumaczę im, że mogą liczyć na poradę prawną z mojej strony. Przypominam też, że przy wszystkich okręgowych izbach lekarskich działają rzecznicy praw lekarza.

Także na stronie internetowej NIL lekarze mogą znaleźć ogólne porady, są przygotowane formularze do wykorzystania w różnych okolicznościach, przydatne na przykład w przypadku zniesławienia przez pacjenta czy domagania się zaprzestania wpisów internetowych z uwagi na naruszenie dóbr osobistych. Również wtedy, kiedy lekarz będzie chciał dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, nasi prawnicy mogą pomóc.

Wciąż jednak są lekarze, którzy nie zgłaszają przypadków napaści pacjenta, zwłaszcza gdy ten ich przeprosi. Ja też nie namawiam lekarzy do tego, żeby każdy przypadek niewłaściwego zachowania zgłaszać. Na pewno jednak trzeba reagować w sytuacjach tak skandalicznych, jak ta, która miała miejsce w Oławie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze