×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie chcemy niszczyć systemu ochrony zdrowia, tylko go naprawić

Autor: RR26 listopada 2015 13:40

Powtarzałem wielokrotnie, że obawy wysuwane pod adresem PiS są nieuzasadnione. Nie jesteśmy samobójcami, żeby niszczyć system ochrony zdrowia. Nie chcemy go niszczyć, tylko naprawić - powiedział Rynkowi Zdrowia w dzień po wyborach parlamentarnych Tomasz Latos (PiS), szef sejmowej komisji zdrowia mijającej kadencji.

Nie chcemy niszczyć systemu ochrony zdrowia, tylko go naprawić
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ten sposób Tomasz Latos, który w wyborach 25 październi ka ponownie zdobył poselski mandat i wymieniany był wśród kandydatów do fotela ministra zdrowia, odniósł się do obaw niepublicznych placówek ochrony zdrowia, że w nowym, budżetowym systemie f inansowania będą one pomijane w przy podziale środków finansowych.

- Jeśli dzisiaj był y uwzględniane przy podziale pieniędzy, to mają prawo być uwzględniane w przyszłości - powiedział w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. Zapewnił, że kontraktowane będą zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne. - Skala f inansowania będzie jednak zależała od przyszłego rządu i przyszłego ministra zdrowia. Zaczekajmy, aż zostanie powołany rząd - zaznaczył.

Ewolucyjnie do 6% PKB

Jeśli chodzi o nowy model finansowania i nakłady na ochronę zdrowia, to zdaniem Latosa, z pewnością w tym roku nie da się dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6% PKB. - Do tego należy dochodzić etapami, ewolucyjnie - podkreślił. Rząd, który powstanie na przełomie listopada i grudnia, nie zdąży w nowej perspektywie budżetowej tego zrealizować.

Budżetowanie ochrony zdrowia wiąże się z likwidacją NFZ. Zdaniem posła Latosa Funduszowi dotychczas brakowało pomysłu, jak te niewystarczające pieniądze dzielić i w jaki sposób lepiej nimi zarządzać. W jego przekonaniu należy w większym stopniu, niż do tej pory, premiować jakość, trzeba też uwzględniać specyfikę różnych placówek oraz zracjonalizować wydatki na inwestycje, doposażenia i remonty.

Jego zdaniem inwestycje w ochronie zdrowia są realizowane chaotycznie i przypadkowo, bez zwracania uwagi na potrzeby regionalne. Między innymi z tych powodów konieczne jest kreowanie regionalnej polityki zdrowotnej. - Rozdział środków będzie dokonywany w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych. Na ich podstawie będzie też konstruowana sieć szpitali - powiedział Latos.

Wśród innych kwestii, które zostały uwzględnione w programie wyborczym PiS, wymienił m.in. problem kształcenia kadr medycznych, sprawę medycyny szkolnej, a także właściwe rozłożenie obciążeń w zakresie udzielania świadczeń między podstawową opieką zdrowotną, ambulatoryjną opieką specjalistyczną a szpitalnictwem.

- Tych zadań jest wiele. Ale chcę zapewnić, że program wyborczy traktujemy poważnie. To znaczy, że będziemy go realizować - podkreślił.

Premier i minister określą to, co najpilniejsze

Zapytany o kolejność realizacji zadań, hierarchię ich ważności, odpowiedział: - Dajmy szanse osobom, które zostaną powołane na odpowiednie stanowiska, by to one określiły, co w pierwszej kolejności będzie realizowane.

Jednak oprócz celów i zadań wyznaczonych w programie wyborczym PiS, są też sprawy bieżące, które wymagają pilnej reakcji rządzących. To np. silna presja płacowa ze strony różnych zawodów medycznych, która widoczna była przed wyborami parlamentarnymi, m.in. na ulicach Warszawy.

- Powiedzmy jasno, dotychczas ministerstwo dzieliło i skłócało środowisko. Pora odbudować zaufanie i zmierzyć się z trudnymi zadaniami, również w sferze płacowej. Należy to jednak robić spokojnie, licząc pieniądze i rozmawiając szczerze z partnerami społecznymi. Moim zdaniem w każdej sprawie można osiągnąć konsensus, jeśli tylko obie strony będą miały dobrą wolę - stwierdził.

Tomasz Latos przyznał, że w nowym rządzie będzie miał wpływ na wiele decyzji, jednak na razie daleki jest od prognozowania, czy zostanie ministrem zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze