Nic jeszcze nie jest pewne

Autor: RZ • • 03 stycznia 2014 14:24

Resort zdrowia przedstawi na początku przyszłego roku plan wdrażania reformy NFZ - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że analizowane są uwagi zgłoszone podczas konsultacji.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, w wyniku reformy NFZ zlikwidowana miała zostać centrala Funduszu. Z informacji PAP wynika jednak, że ta kwestia nie jest jeszcze przesądzona. - Szczegóły w sprawie planu naszych działań zaprezentujemy na początku roku - poinformował Neumann. Podkreślił, że MZ chce, by samorządy przygotowywały mapy potrzeb zdrowotnych i lokalnych priorytetów zdrowotnych. Na podstawie danych oddziały wojewódzkie NFZ miałyby podpisywać umowy ze świadczeniodawcami.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że pierwsze, przykładowe mapy potrzeb zdrowotnych opracuje resort zdrowia. Mają być wzorcem dla samorządów. Zdaniem Neumanna, zmiany w NFZ muszą być wprowadzone przy jak największej akceptacji społecznej. - Zbieramy sugestie, analizujemy je, prowadzimy rozmowy. Chcemy, żeby projekt ustawy był wynikiem konsensusu - podkreślał Neumann w jednej z rozmów z PAP.

Reformę NFZ zapowiedział w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Proponowane zmiany dotyczą m.in. większej samodzielności wojewódzkich oddziałów oraz powołania Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości. Arłukowicz mówił wtedy, że zmiany są konieczne, ponieważ doświadczenie pokazuje, że to ludzie w regionach powinni mieć realny wpływ na planowanie polityki zdrowotnej na danym terenie.

- Zarządzanie centralne staje się mechanizmem mało efektywnym - podkreślał. Zdaniem Arłukowicza, centrali NFZ w Warszawie trudno ocenić potrzeby zdrowotne w różnych regionach Polski, a intencją resortu jest, aby politykę zdrowotną w województwie planowali ci, którzy tam mieszkają.

Oddziały NFZ nie wyceniałyby świadczeń. Za ich wycenę miałby być odpowiedzialny specjalny Urząd, on także kontrolowałby ich jakość. W radzie nadzorczej każdego z oddziałów mieliby zasiadać przedstawiciele marszałka województwa, wojewody, starostów, prywatnych świadczeniodawców, uczelni medycznych i ministra zdrowia. Pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie oddziału miałby ponosić prezes i rada nadzorcza.

W MZ trwają także prace nad projektem wprowadzającym dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Podczas październikowego IX Forum Rynku Zdrowia wiceminister Neumann zaznaczył, że założenia do projektu mają być zaprezentowane w styczniu 2014 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum