Nastąpił przełom

Autor: WOK • • 15 maja 2009 11:59

Polski etap przygotowań do pierwszego przeszczepu serca na Białorusi

Lekarze z Białorusi, przygotowujący się do pierwszego przeszczepu serca w tym kraju, przez dwa tygodnie podpatrywali pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Pierwszego samodzielnego przeszczepu serca białoruscy specjaliści dokonają w swoim kraju na początku przyszłego roku.

Profesor Aleksander Mrochek z mińskiego Krajowego Centrum Naukowo- Klinicznego "Kardiologia" został laureatem Honorowej Międzynarodowej Nagrody Zaufania "Złoty OTIS 2009" za wysiłek, jaki wkłada w przeprowadzenie pierwszego na Białorusi zabiegu przeszczepienia serca.

Kapituła wspiera

Zgodnie z tradycją tej nagrody, laureat uzyskuje wsparcie w osiągnięciu wskazanego celu. Prof. Mrochek poprosił Kapitułę Nagrody o pomoc w zorganizowaniu szkolenia w Polsce dla dwóch lekarzy specjalistów ze swojego zespołu - Andreia V. Yanushko oraz Andeia V. Valentsiukevicha.

Do 28 kwietnia obserwowali oni pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii w Warszawie, m.in. prof. Jacka Różańskiego i prof. Jerzego Korewickiego. Zapoznali się również z funkcjonowaniem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant, które zajmuje się organizacyjną stroną przeszczepiania narządów i podlega Ministerstwu Zdrowia.

Jak podaje magazyn "Belarus", do tej pory badania i przygotowania do przeszczepu serca na Białorusi przeszło 18 biorców, a takiej operacji potrzebuje 70-90 osób. Białoruś, podobnie jak wiele innych krajów, boryka się z problemem braku dawców.

Jest ustawa

Pierwszego przeszczepienia (nerek) na Białorusi dokonano w 1970 r. Niestety, rozwój białoruskiej transplantologii był hamowany, m.in. z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych oraz oporu moralnego tamtejszego społeczeństwa. Przełomowy okazał się ubiegły i bieżący rok. Uchwalono Ustawę o transplantologii, w której rozstrzygnięto m.in. kwestie ochrony serca dawcy oraz prawnego pobrania tego narządu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum