Narasta frustracja wśród lekarzy

Autor: RZ • • 26 września 2013 11:11

Maciej Hamankiewicz , prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Narasta frustracja wśród lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Od wielu miesięcy lekarze dostrzegają gwałtownie pogarszającą się sytuację w ochronie zdrowia.

 

Wprowadzono pakiet wadliwych ustaw, których realizacja uwidacznia beznadziejność sytuacji. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w poszczególnych jednostkach ochrony zdrowia.

Widzą to również pacjenci, następuje niebywała solidaryzacja samorządu zawodowego i organizacji pacjenckich.

Rozdźwięk między możliwościami a potrzebami sprawia, że narasta frustracja wśród lekarzy, nie mogących udzielić pomocy potrzebującym.

Czy samorząd lekarski zajmie stanowisko w sprawie zapowiadanych na wrzesień protestów przedstawicieli różnych branż? NRL na każdym swoim posiedzeniu analizuje aktualną sytuację w ochronie zdrowia. Społeczny protest w najważniejszej dziedzinie życia, jaką jest zdrowie, na pewno nie pozostanie bez echa. NRL stoi zawsze w obronie pacjenta, służąc lekarzowi. Mottem mijającej kadencji jest "medicos juvans aegrotis servit", czyli pomagając lekarzom, służymy chorym.

Lekarze wielokrotnie w ostatnich kilkunastu latach, zmuszeni brakiem reakcji władz, również podejmowali protesty na ulicach Warszawy. Protestowali przeciwko rządzącym z różnych ugrupowań politycznych. Zazwyczaj gdy politycy starają się zdobyć władzę, obiecują zdrowie i pomyślność, a po jej zdobyciu pogłębiają chaos, zapominają o obietnicach.

Samorząd zawodowy permanentnie negocjuje, apeluje, pisze listy, zwraca uwagę, zabiega o lepsze rozwiązania.

Dzięki naszym interwencjom pewne złagodzenie surowych aktów prawnych było widoczne. Niestety, w stopniu niezadowalającym. Stąd reakcja związków zawodowych, które przechodzą do rozwiązań bardziej radykalnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum