Najpierw przekształcenia

Autor: Iwona Bączek • • 17 grudnia 2009 09:13

Szpitale muszą poszukiwać pieniędzy na rozwój oraz inwestycje także poza finansami publicznymi

Najpierw przekształcenia

Dopóki w dostosowaniu szpitali do kryteriów fachowych i sanitarnych określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia obowiązywał termin do 2012 r., w placówkach ochrony zdrowia zadawano sobie pytanie, jak sprostać temu zadaniu przy braku czasu, a przede wszystkim środków. Uczestnicy konferencji Rynku Zdrowia "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa" nie ukrywali, że po przesunięciu terminu dostosowania szpitali na rok 2015 i złagodzeniu przez resort zdrowia niektórych wymagań odetchnęli z ulgą.
- Na infrastrukturę w ochronie zdrowia mogliśmy przeznaczyć ze środków unijnych
około 200 mln zł, tj. ponad 3% alokacji - mówiła Krystyna Poślednia, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - To mniej więcej jedna piąta potrzeb placówek w naszym regionie. Pieniądze zostały już rozdysponowane. Obecnie pozostaje poszukiwanie środków poza finansami publicznymi. Jednak w tym celu byłoby pożądane przekształcenie wszystkich szpitali w spółki, ponieważ te mogłyby pozyskiwać pieniądze z obszarów niedostępnych dla SPZOZ-ów, np. z kredytu kupieckiego lub hipotecznego albo w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Krystyna Poślednia przypomniała, że ze środków z RPO około 100 mln zł zostało przeznaczonych na sprzęt, przy
czym szpitale otrzymały kwoty od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. 80 mln zł przeznaczono na infrastrukturę. W tym zakresie istotne dofinansowanie otrzymało sześć lecznic. Pozostałe zna-lazły się na liście rezerwowej.
- Obecnie placówki muszą sobie poradzić z inwestowaniem tak, jak potrafią najlepiej: obok szpitali mogą przecież wyrosnąć prywatne inwestycje, a mamy równość w kontraktowaniu - zwróciła uwagę marszałek Krystyna Poślednia.
Zbyszko Przybylski, prezes Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o., może się zaliczyć do grona szczęśliwców, którzy otrzymali znaczące finansowanie ze środków unijnych. Znaczące, bo w wysokości 35 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę szpitala warunkującą rozwój lecznicy. Wartość inwestycji szacowana jest na około 60 mln zł, dlatego oprócz środków unijnych, potrzebny będzie kapitał prywatny. Z tego powodu powiat wrzesiński zdecydował się na przekształcenie szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum