Nadzorowanie konkurencji, czyli bardzo sporne zapisy

Autor: AK • • 11 lutego 2010 15:30

Rozporządzenie niekorzystne dla prywatnej medycyny pracy?

Minął termin zgłaszania uwag o projekcie rozporządzenia o limitach badań określonych w Kodeksie pracy w ramach świadczeń zdrowotnych.

- Projekt ma na celu określenie limitu udzielania świadczeń zdrowotnych w liczbie 3000 badań dla lekarza odbywającego w danym ośrodku specjalizację w dziedzinie medycyny pracy, z uwzględnieniem wszystkich rodzajów badań wynikających z programu danej specjalizacji, oraz 1000 badań na jednego lekarza odbywającego w danym ośrodku staż kierunkowy w zakresie medycyny pracy, z uwzględnieniem wszystkich rodzajów badań wynikających z programu danego stażu - informuje resort zdrowia.

Projektowana regulacja ma jednak swoich przeciwników. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że Ministerstwo Zdrowia, proponując zwiększenie limitów badań, które może wykonać odbywający specjalizację lekarz medycyny pracy, de facto chroni Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy przed konkurencją firm prowadzących podstawowe usługi z tego zakresu.

Jak podaje KPP, od 1998 r. powstało kilka tysięcy małych i średnich firm prowadzących podstawowe usługi z zakresu medycyny pracy. Usługi te miały wykonywać przedsiębiorstwa, uczciwie konkurując na wolnym rynku, natomiast nadzór nad nimi miały pełnić instytucje publiczne - WOMP-y, które otrzymały również kompetencje odwoławcze.

"Niestety, wykorzystując furtkę w prawie polegającą na wykonywaniu badań profilaktycznych pod pozorem prowadzenia specjalizacji, dyrektorzy WOMP-ów weszli na otwarty rynek świadczeń podstawowych, stając się konkurentem dla nadzorowanych przez siebie podmiotów gospodarczych" - uważa Konfederacja.

Zdaniem KPP, wojewódzkie ośrodki mają możliwość zapoznawania się z warunkami umów, na jakich świadczą usługi kontrolowane podmioty i wykorzystują zdobywane informacje przy konstruowaniu "konkurencyjnych" ofert.

Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, w resorcie zdrowia, w związku ze zgłoszonymi uwagami, trwają prace nad rozporządzeniem, dlatego na razie trudno określić, jaki będzie miało ono stateczny kształt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum