Na mapę usług szpitalnych wkracza opieka krótkoterminowa

Autor: Wojciech Kuta • • 21 maja 2016 11:35

Sytuacje, w których pacjenci szpitala nie wymagający już hospitalizacji nie mogą zaraz po wypisie wrócić do domu, zdarzają się coraz częściej. Z myślą o takich osobach oraz ich bliskich Szpital Wojewódzki w Opolu uruchomił ośrodek opieki krótkoterminowej.

Jak przyznaje Renata Ruman-Dzido, prezes zarządu Szpitala Wojewódzkiego w Opolu sp. z o.o., otwarcie takiego ośrodka to efekt "słuchania ludzi". - Pomysł powstał po wielu dyskusjach z ordynatorami, lekarzami i pielęgniarkami. Wskazywali, że zdarza się przedłużać hospitalizacje z przyczyn, nazwijmy je socjalnych, a nie ze wskazań medycznych - mówi Renata Ruman-Dzido.

Aby odnaleźć się w nowej sytuacji

Bywa, że ustały przyczyny hospitalizacji, ale pacjent nie może od razu wrócić do domu. Powody są różne. Czasami rodzina chorego jeszcze się nie odnalazła w tej zupełnie nowej sytuacji życiowej. Krewni nie chcą zostawiać takiej osoby np. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, jednak potrzebują kilku-kilkunastu dni, aby przygotować się do sprawowania opieki w domu.

- To poważne wyzwanie, kiedy bliscy niesamodzielnej osoby są aktywni zawodowo. Potrzebują trochę czasu - chodzi np. o zatrudnienie opiekuna czy rezygnację z pracy, przystosowanie mieszkania itp. - wylicza prezes opolskiej lecznicy.

Tłumaczy: - Postanowiliśmy ułatwić ludziom odnalezienie się w takim swoistym, przejściowym okresie. Stąd możliwość wykupienia w naszym ośrodku pobytu i opieki - maksymalnie do 30 dni. Pamiętajmy, że jest to usługa krótkoterminowa, nie mająca nic wspólnego z długoterminową opieką - zastrzega.

Zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na tego typu świadczenia będzie wzrastało przede wsz ys tkim ze względów demograf ic znych - osób w podeszłym wieku przybywa. Prezes Ruman-Dzido nie ukrywa, że drugim impulsem do wdrożenia takiego rozwiązania były rozmowy z pracownikami, ale już o bardziej prywatnym charakterze.

- Na przykład jeden z naszych bardzo dobrych pracowników powiedział, że musi odejść na emeryturę, aby zaopiekować się schorowanym 92-letnim ojcem. Ktoś inny chciał zrezygnować z pracy, bo oprócz pomagania swojej mamie musi jeszcze opiekować się samotną teściową... Pomyślałam wtedy, że to naprawdę jest już poważny problem społeczny - wspomina.

Samo życie, czyli ośrodek wytchnienia

Oczywiście jest pewna grupa osób, które - mówiąc niezbyt elegancko - chcą się pozbyć schorowanego, niesamodzielnego członka rodziny. Jednak to nie z myślą o nich opolski szpital uruchomił te 11 miejsc w ramach opieki krótkoterminowej.

- Jest to propozycja dla ludzi, którzy wbrew przeciwnościom losu chcą podjąć ten nierzadko wręcz heroiczny wysiłek, aby pogodzić swoje liczne obowiązki rodzinne i zawodowe z zapewnieniem bliskim opieki pielęgnacyjnej w warunkach domowych - podkreśla Renata Ruman-Dzido.

Z drugiej jednak strony tak że ci rodzinni opiekunowie od czasu do czasu potrzebują odpoczynku, podreperowania zdrowia, pobytu w sanatorium czy chociażby razem, np. kilkudniowego wyjazdu na uroczystość rodzinną do innego kraju itp. - W takich życiowych sytuacjach mogą powierzyć opiekę nad bliską im osobą naszemu ośrodkowi, który staje się dla takich opiekunów miejscem wytchnienia - tłumaczy.

To nie jest hostel

Prezes Ruman-Dzido wskazuje na jeszcze jeden ważny aspekt funkcjonowania takiego ośrodka. - Zamiast naciskać na lekarzy, by wypisywali pacjentów nie wymagających już hospitalizacji, mam alternatywę: możemy zaproponować takim osobom oraz ich bliskim skorzystanie z przejściowej opieki krótkoterminowej.

11-łóżkowy ośrodek w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu wypełnia więc kolejną lukę w systemie opieki nad osobami, które nie wymagają już hospitalizacji i świadczeń typowo medycznych, ale potrzebują przede wszystkim opieki. Prezes opolskiego szpitala zaznacza ponadto, że ośrodek opieki krótkoterminowej nie jest hostelem. - Hostel uruchomiliśmy osobno, ale jest to odrębna usługa - dodaje.

Świadczenie "przejściowej" opieki krótkoterminowej oczywiście nie jest kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To dodatkowa oferta komercyjna, której zasady opolski szpital - funkcjonujący jako spółka - określa w regulaminie.

Cena zależy m.in. od zakresu usług

Wysokość opłaty zależy od zakresu opieki, której dana osoba wymaga, wielkości pokoju (1- lub 2-osobowy) oraz oczywiście czasu pobytu. Warunki i cennik podane są na stronie internetowej szpitala (w zakładce usługi komercyjne). - Są już pierwsze osoby zainteresowane skorzystaniem z takiej usługi. Najpierw musimy dokonać wstępnej oceny zapotrzebowania na opiekę pielęgnacyjną, aby określić cenę - tłumaczy Renata Ruman-Dzido. - Przy tej ocenie posługujemy się skalą Barthel.

Podkreśla, że uruchomienie takiego ośrodka to inwestycja szpitala zrealizowana w ramach jego modernizacji i przebudowy, a także przeniesienia części działalności do wyremontowanego obiektu. - Jako spółka możemy pobierać opłaty za tego rodzaju dodatkowe usługi, jednak zysk - akurat w tym przypadku - nie jest celem przedsięwzięcia - zaznacza nasza rozmówczyni.

Zwraca zarazem uwagę, że wpływy za usługi opieki krótkoterminowej z czasem powinny pokryć koszty inwestycji i bilansować taką działalność, aby nie przynosiła strat.

Ośrodek w Opolu zapewnia czasowe całodobowe usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne osobom:

przebywającym na oddziałach szpitalnych, dla których ustała przyczyna hospitalizacji

nie wymagającym hospitalizacji, k tóre ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w środowisku domowym

wymagającym czasowej opieki podczas nieobecności członka rodziny lub opiekuna.

Opolski ośrodek opieki krótkoterminowej jest zlokalizowany w nowo wyremontowanym budynku z przylegającym ogrodem.

Ten pomysł powinien się sprawdzić

Zdaniem Małgorzaty Majer, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ i prezes Powiatowego Centrum Zdrowia - Specjalistycznego Szpitala w Brzezinach, opolskie przedsięwzięcie powinno okazać się strzałem w dziesiątkę.

- Wszystko wskazuje na to, że moja koleżanka z Opola miała dobry pomysł - uśmiecha się prezes Majer. - Taki ośrodek to nie tylko pomoc dla osób wymagających opieki i ich rodzin, ale także - używając języka ekonomii - odpowiedź na oczekiwania rynku. - Gdybyśmy mieli odpowiednie warunki, podobną placówkę uruchomilibyśmy także w Brzezinach - dodaje.

Prezes STOMOZ-u zapewnia, że ośrodek opieki krótkoterminowej to znacznie lepsze rozwiązanie od blokowania łóżek na szpitalnych oddziałach przez osoby, które nie wymagają już hospitalizacji finansowanej przez NFZ. - Kiedyś tacy pacjenci, oczekując na umieszczenie np. w ZOL- -ach, mogli korzystać w szpitalach z tzw. łóżek długoterminowych. Tych jednak już praktycznie nie ma. To kolejny powód, dla którego opolski pomysł powinien się sprawdzić - podsumowuje Małgorzata Majer.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum