Można taniej i więcej?

Autor: RR • • 31 grudnia 2013 15:50

Prof. Wojciech Omulecki, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, poprosił ministra zdrowia o rozmowę na temat planów obniżenia wyceny operacji zaćmy.

Można  taniej i więcej?

Obniżkę zapowiedziano w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, opublikowanym 26 listopada br. Prof. Wojciech Omulecki ocenia, że zaproponowana przez płatnika nowa wycena jest drastyczna i całkowicie nieuzasadniona, "a w przypadku operacji przeprowadzanych u dzieci wręcz irracjonalna (konieczność kilkudniowej hospitalizacji i znieczulenia ogólnego)".

W liście do ministra

Bartosza Arłukowicza profesor przypomina, że "najczęściej wykonywana w okulistyce operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, z jednoczesnym wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej, została wyceniona na 36 pkt. (do tej pory - 55 pkt). Oznacza to (przy 52 zł za punkt) obniżkę o 35%, z 2 860 zł do 1 872 zł".

Jego zdaniem, spowoduje to gwałtowne obniżenie jakości leczenia i uniemożliwi utrzymanie europejskich standardów. Prezes ostrzega, że dojdzie do zwiększenia liczby powikłań operacyjnych i wzrostu kosztów związanych z ich leczeniem.

Tymczasem NFZ spodziewa się, że zmniejszenie wyceny doprowadzi do tego, że od 1 stycznia 2014 r. szpitale będą musiały przeprowadzać więcej operacji, dzięki czemu skrócą się kolejki oczekujących.

Fundusz zwraca również uwagę, że w Polsce zaledwie 1/3 niepowikłanych zabiegów usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki wykonywana jest w trybie jednodniowym - w Europie jest to ponad 90%. Dlatego NFZ chce płacić tyle samo za wykonanie operacji, niezależnie, czy pacjent przebywa w szpitalu jeden dzień, dwa lub trzy.

Są możliwości

- W Polsce mamy wszelkie możliwości najnowszego leczenia zaćmy, ale jesteśmy na końcu stawki europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych zabiegów - wyjaśniał w kwietniu br., po obradach III Międzynarodowego Forum Chirurgii Okulistycznej w Katowicach, prof. Jerzy Szaflik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Jest on jednym z pionierów zastosowania nowoczesnych technik usuwania zaćmy w Polsce.

Jak poinformował, w całym kraju wykonuje się 160-170 tys. zabiegów rocznie. - Powinno ich być zdecydowanie powyżej 250 tys., takie są potrzeby. To wyłącznie problem pieniędzy - zaznaczył prof. Szaflik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum