Monitorowanie od A do Z

Autor: AB • • 25 maja 2008 13:32

Stosowanie narzędzi informatycznych w przemyśle farmaceutycznym obejmuje już niemal wszystkie elementy zarządzania

W ostatnich tygodniach "obrodziło" decyzjami o wdrożeniach systemów informatycznych w szeroko rozumianym sektorze zdrowotnym (łącznie z farmaceutycznym) w Polsce. Wprowadzane właśnie rozwiązania - najogólniej rzecz ujmując - mają na celu usprawnienie obiegu danych, m.in. finansowych oraz dotyczących produkcji leków.
Zarząd firmy Hexal Polska (część grupy Sandoz - generycznej części koncernu Novartis), po uruchomieniu nowej fabryki w Warszawie wdrożył system FlexNet (klasy MES/LES) do zarządzania logistyką i magazynem.

Bezpieczeństwo leków

Po wdrożeniu systemu, infrastruktura informatyczna firmy została poddana walidacji, która potwierdziła, że system nie robi błędów i przekłamań. Poddanie walidacji systemu informatycznego, sprzętu komputerowego i infrastruktury sieciowej jest obowiązkiem, który spoczywa na wszystkich firmach sektora farmaceutycznego w Polsce. Wciąż jednak mało firm uzyskało walidację, choć czasu na to jest niewiele.
Do końca 2007 roku, zgodnie z standardami Unii Europejskiej, producenci leków muszą dysponować specjalnym certyfikatem, który świadczyłby o najwyższej jakości systemów wspomagających produkcję i dystrybucję leków w firmie.
Walidacja systemu FlexNet potwierdziła wyeliminowanie możliwości popełnienia błędu, m.in. przy etykietowaniu, śledzeniu komponentów produktu, a także monitorowaniu gotowych leków dystrybuowanych do hurtowni i aptek. Dzięki nowemu systemowi fabryka Hexal Polska rejestruje informacje o konkretnych materiałach w czasie rzeczywistym i miejscu zdarzenia.
Wprowadzenie procedur skanowania ujednoliciło i uporządkowało także obieg danych, dokumentów. Zminimalizowało to konieczność wielokrotnego wprowadzania tych samych informacji.
System FlexNet udostępnia aktualne informacje o każdej palecie i miejscu składowania, o stanie magazynowym oraz pozwala na natychmiastową i precyzyjną lokalizację konkretnego towaru (dzięki skanerowi kodów kreskowych).
Z kolei Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed z Krakowa rozpoczął wdrażanie systemu informatycznego Eureca, dostarczonego przez wrocławską firmę Controlling Systems.

Budżetowanie wspomagane

Biomed specjalizuje się w wytwarzaniu produktów leczniczych, służących do profilaktyki i terapii chorób infekcyjnych, probiotyków oraz preparatów do diagnostyki mikrobiologicznej. Ze względu na długi oraz bardzo skomplikowany cykl produkcyjny charakterystyczny dla branży biochemicznej, szczególnie istotne znaczenie dla firmy mają koszty produkcji. Dlatego zdecydowano się na wdrożenie narzędzia informatycznego wspomagającego procesy budżetowania oraz wielowymiarowych analiz.
Dzięki systemowi Eureca możliwe będzie skonfrontowanie informacji na temat planów z rzeczywistymi kosztami wytworzenia poszczególnych preparatów - na podstawie danych, które zgromadzone są już w systemie ewidencyjnym (Simple).
Dzięki wdrożeniu możliwe będzie zestawienie planów z wykonaniem, zidentyfikowanie odchyleń oraz wskazanie ich przyczyn.
Zakończenie wdrożenia planowane jest w połowie 2007 roku.

Analiza kosztów

Firma MEDI-system, prowadząca 4 placówki medyczne w kraju, wdroży system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem Exact Software Poland. System usprawni procesy biznesowe całej firmy.
Oprogramowanie umożliwi firmie MEDI-system wszechstronną analizę kosztów, w efekcie poprawiając rentowność spółki. Exact Globe 2003 Enterprise ułatwi stworzenie mechanizmu podziału kosztów pośrednich i wesprze procesy kontroli wewnętrznej poprawiając jakość raportowania. Nie mniej ważnymi parametrami systemu, branymi pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o jego wyborze, było usprawnienie obiegu dokumentów oraz zwiększenie efektywności monitorowania rozliczeń z klientami oraz możliwość budżetowania.
Do 15 marca 2007 r. nastąpi uruchomienie modułów: księgowego, płacowego, gospodarki magazynowej i środków trwałych.
Do 20 kwietnia projekt zostanie zakończony i odebrany

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum