Minister zdrowia tym razem został pediatra

Autor: KR, DM • • 05 stycznia 2012 11:03

Bartosz Arłukowicz: - Polityka to największa fascynacja mojego życia.

W Pałacu Prezydenckim 18 listopada br. odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu. Prezydent Bronisław Komorowski na premiera powołał Donalda Tuska, a ministrem zdrowia został, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Bartosz Arłukowicz. Już 20 listopada rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez byłą minister, obecną marszałek Sejmu, Ewę Kopacz będą kontynuowane.

Przeciw, a nawet za Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji Arłukowicz wielokrotnie krytykował efekty prac legislacyjnych resortu zdrowia. Nie był m.in. zwolennikiem rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, przyjętego w 2011 r. - Żadna z tych ustaw tak naprawdę nie projektuje i nie planuje, w jaki sposób możemy skrócić kolejkę pacjentów do lekarza - mówił.

Przewidywał, że przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy niewiele zmieni w kwestii dostępu do lekarzy, ale wpłynie na sytuację finansową lecznic: - To samorządy będą skazane na walkę z zadłużeniem swoich szpitali - podkreślał.

- Będzie miał okazję popracować, spojrzeć na to chłodnym okiem. Jest na pewno dobrze merytorycznie przygotowanym fachowcem do tego, żeby ochroną zdrowia się zajmować - mówi o Bartoszu Arłukowiczu rzecznik rządu. Nowy minister powiedział, że na pytania dotyczące działań resortu zdrowia odpowie na przełomie listopada i grudnia. Wtedy także przedstawi swoje priorytety. Zadaniem Ewy Kopacz, wybór Arłukowicza na ministra zdrowia to dobra decyzja premiera: - Jeżeli ktoś decyduje się wejść do rządu, to znaczy, że akceptuje jego dotychczasowe prace. Dlatego uważam, że będą one kontynuowane.

Kopacz, jeszcze jako minister zdrowia, wielokrotnie zapowiadała, że w nowej kadencji Sejmu zamierza przedstawić sześć kolejnych ustaw zdrowotnych. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, zdrowiu publicznym, o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy zakładające utworzenie Agencji Taryfikacji.

Kocham zawód lekarza, ale... Bartosz Arłukowicz często podkreśla, że kocha zawód lekarza i nigdy mentalnie od niego nie odszedł. - Pracowałem na oddziale onkologii dziecięcej, a to bardzo specyficzne miejsce (...). Prawdziwie fascynujące były rozmowy z dziećmi i z ich rodzicami. Obserwowanie procesu dojrzewania w rodzicach tej świadomości, że w życiu nie wszystko można kupić - mówił w wywiadzie dla tygodnika Wprost w styczniu 2010 r. Jednak praca posła wydaje się Bartoszowi Arłukowiczowi równie ważna: - Uwielbiam politykę. Od zawsze. W ogólniaku byłem gospodarzem klasy, w akademiku"piętrowym". Byłem szefem samorządu studenckiego, osiedla akademickiego, radnym - wymieniał minister zdrowia.

Bartosz Arłukowicz urodził się w 1971 roku. Jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Uzyskał specjalizację II stopnia z pediatrii w 2007 roku. W następnym roku otrzymał dyplom MBA na Uniwersytecie Szczecińskim. Pracował m.in. w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

W latach 2007-11 był posłem, a od 10 maja 2011 roku -sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Następnego dnia wystąpił z klubu poselskiego SLD i przystąpił do klubu parlamentarnego PO.

W 2011 r. kandydował w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego PO w okręgu wyborczym nr 41 w Szczecinie i uzyskał mandat poselski. Oddano na niego 101 746 głosów, najwięcej w okręgu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum