Medycyno, wróć do szkół

Autor: Katarzyna Lisowska • • 04 stycznia 2011 15:43

27 l istopada obchodzony był Ogólnopolski Dzień Szczepień. Z tej okazji pediatrzy oraz Rzecznik Praw Dziecka oceniali - podczas konferencji w Warszawie - stan zdrowia młodego pokolenia. Mówili także, co należy poprawić w organizacji opieki nad dziećmi.

Medycyno, wróć do szkół
Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kalendarz szczepień jest skromny i nie wytrzymuje porównań z tymi w innych krajach Europy.

Więcej przesiewania!

- Możemy się co prawda pochwalić, że wyszczepialność w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień przekracza w kraju 90%. Jednak ze szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia korzysta zaledwie 10-15% dzieci - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Alicja Chybicka.

Tymczasem profilaktyka, ze względu na wiek rozwojowy pacjentów, jest ogromnie ważna w pediatrii. - Kalendarz szczepień obowiązkowych powinien być rozszerzony.

Przydałoby się też znacznie więcej projektów przesiewowych pozwalających na wykrycie wczesnych stadiów chorób.

Nadzór pediatryczny i świadomość społeczna w tej kwestii są niewystarczające - podkreśla prof. Chybicka.

Z badań Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wynika, że w Polsce jedynie 3% dzieci z dużych miast nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Jednym z najpowszechniejszych jest choroba próchnicza. Jak się okazuje, problem ten dotyka 50% dzieci do 3.

roku życia, w grupie 6-latków już 85%, wśród 18-latków odsetek ten stanowi aż 96%. Dostęp do świadczeń w sprywatyzowanej stomatologii ma zaś jedynie 28% niepełnoletnich pacjentów.

- Dzieci w wieku przedszkolnym praktycznie nie są w kraju leczone przez stomatologów. Rodzice uważają, że nie warto inwestować w zęby, które i tak wypadną - stwierdza w rozmowie z nami prof. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Bez skierowania

Zdaniem lekarzy pediatrów, poprawę sytuacji mogłoby przynieść reaktywowanie medycyny szkolnej lub utworzenie punktów konsultacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Te mogłyby też przeprowadzać badania okresowe w szkołach i przedszkolach. Jak podkreśla prof. Alicja Chybicka, każde dziecko powinno minimum raz w roku zostać gruntownie przebadane.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, zapewnia, że tak się wkrótce stanie: - Wyprowadzenie medycyny ze szkół było błędem. Coroczne badania okresowe dla dzieci muszą zostać wprowadzone.

Mamy już wielu sojuszników.

Na razie udało się nam doprowadzić do wpisania stomatologii dziecięcej do działań priorytetowych. Dzięki temu zwiększy się m.in. liczba specjalistów, mam nadzieję, że pójdą za tym także pieniądze - zaznacza RPO.

Jak dodaje prof. Chybicka, udało się także utworzyć w Ministerstwie Zdrowia 11-osobowy Departament Matki i Dziecka, zaś specjalizacja z pediatrii została uznana za deficytową. Teraz średnia wieku specjalisty w kraju wynosi 59 lat. Ponad 2 tys. lekarzy pediatrów to emeryci.

- W Sejmie jest złożona poprawka do ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

Chcemy, aby dziecko mogło korzystać z pomocy pediatry bez skierowania - mówi profesor.

Pediatria oprócz braków kadrowych boryka się też z problemami finansowymi, podobnie jak cały system ochrony zdrowia.

- Generalnie pieniędzy brakuje, a dodatkowo środki przekazywane przez NFZ są rozdysponowane nieadekwatnie do potrzeb - twierdzi prof. Alicja Chybicka.

- Rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie, przy wycenie świadczeń, grup wiekowych - np. 0-1, 2-5 itd. Ma to związek z kosztami zależnymi od wieku małego pacjenta. Im mniejsze dziecko, tym jego leczenie jest droższe.

Pozytywne zmiany

Jak przyznaje profesor Chybicka, NFZ jest zainteresowany wprowadzeniem tego rozwiązania. Na razie jednak pediatrzy zyskali urealnienie punktowej wyceny świadczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów dla dzieci.

W ciągu ostatnich lat pediatria w Polsce przeszła wiele pozytywnych zmian.

Obniżyła się umieralność, szczególnie niemowląt, nastąpił duży postęp w diagnostyce.

Jednak wzrosło zagrożenie zachorowania na choroby cywilizacyjne - cukrzycę, alergie, nowotwory. Ich wykrycie we wczesnym stadium daje dziś możliwość całkowitego wyleczenia.

- Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna we wczesnych latach życia - podkreślają pediatrzy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum