Marsz po kapitał i przychody

Autor: WOK • • 24 stycznia 2012 12:53

Przedstawiciele funduszy private wquity i venture capital twierdzą, że polski rynek medyczny będzie co najmniej stabilnie rosnący

Zdecydowana większość naszych rozmówców zgadza się z tezą przedstawicieli funduszy private equity i venture capital, którzy twierdzą, że rynek medyczny będzie co najmniej stabilnie rosnący. Taką tendencję potwierdzają analitycy.

Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w naszym kraju wzrósł w 2010 roku o około 4% w porównaniu do 2009 r. i osiągnął wartość 28,8 mld zł. W 2013 r. segment ten będzie warty 34,4 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Zdaniem analityków

- W 2010 r., z powodu negatywnych skutków kryzysu ekonomicznego, wszystkie segmenty rynku prywatnej opieki zdrowotnej odnotowały niższą dynamikę wzrostu niż w 2009 r. - informowała w lipcu ub.r. Agnieszka Skonieczna, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

- Warto jednak podkreślić, że dla wszystkich segmentów była to dynamika dodatnia. Najszybciej rosły segmenty abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych.

Zdaniem ekspertów PMR, w latach 2011-13 rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce będzie się rozwijał w tempie około 6%.

- Wraz z bogaceniem się społeczeństwa wydatki Polaków na usługi medyczne będą rosły. System opieki zdrowotnej także będzie potrzebował prywatnych środków, m.in. ze względu na coraz wyższe koszty leczenia starzejącego się społeczeństwa oraz nowe, kosztowne technologie medyczne - mówił niedawno Rynkowi Zdrowia Szymon Goc, ekspert firmy doradczej Deloitte Polska.

Symptomów swoistej ubiegłorocznej "hossy" w prywatnym sektorze medycznym jest całkiem sporo.

Wymieńmy kilka z nich. Na giełdzie zadebiutowało Centrum Medyczne Enel-Med. Z początkiem 2011 r. fundusz Mid Europa Partners zainwestował w pakiet mniejszościowy firmy laboratoryjnej Diagnostyka Sp. z o.o.

W październiku 2011 r. Advent International, międzynarodowy fundusz private equity, podpisał umowę inwestycyjną z siecią klinik American Heart of Poland SA, posiadającą 19 placówek kardiologicznych w kraju.

W grudniu ub.r. spółka EMC Instytut Medyczny SA zdecydowała o przyspieszeniu publicznej oferty 1,19 mln akcji serii G.

Z kolei właściciele Grupy Nowy Szpital, zarządzającej siecią 12 lecznic, planują pozyskanie mniejszościowego inwestora. Spośród podmiotów zainteresowanych tą siecią wyłoniono już jednego inwestora, z którym nadal prowadzone są rozmowy.

Przyszłość

- Sektor medycyny prywatnej jest perspektywiczny, ale zarazem ryzykowny - podkreślał wiosną 2011 r. w rozmowie z Rzeczpospolitą Marcin Halicki, partner w funduszu Cornerstone Partners. - Regulacje wprowadzane przez państwo i Narodowy Fundusz Zdrowia mogą bardzo drastycznie wpływać na jego rozwój i kondycję finansową.

- Dlatego inwestorzy finansowi powinni patrzeć przede wszystkim na takie firmy medyczne, które mają mocno zdywersyfikowane źródła przychodów i dużą skalę działalności, wtedy to ryzyko maleje. Prywatna medycyna to sektor usługowy skazany na wzrost przez wiele lat z powodu zarówno historycznych opóźnień rozwojowych w stosunku do Europy Zachodniej, jak i ze względów demograficznych - dodaje Marcin Halicki.

W podobnym tonie wypowiada się dla Rynku Zdrowia Piotr Gerber, prezes zarządu EMC Instytut Medyczny SA: - Uważam, że zainteresowanie inwestorów prywatnym rynkiem medycznym w Polsce wynika z tego, iż w porównaniu z krajami europejskimi jesteśmy w początkowej fazie rozwoju. U naszych zachodnich sąsiadów prywatne usługi szpitalne stanowią jedną trzecią rynku.

W Polsce są to dopiero pojedyncze procenty.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum