Listy placówek z kontraktami

Autor: RR • • 02 marca 2011 11:13

Centrala NFZ będzie namawiała oddziały wojewódzkie Funduszu do publikowania w prasie list placówek ochrony zdrowia, które podpisały kontrakty. To m.in. wynik informacji portalu rynekzdrowia.pl o krytycznych uwagach pacjentów przychodni, błądzących w poszukiwaniu lekarza z umową NFZ.

Listy placówek z kontraktami
W wyniku kontraktowania umowy z płatnikiem podpisało wiele nowych podmiotów. Tym samym spora część dotychczasowych świadczeniodawców nie ma umów. W wielu przychodniach zdezorientowani pacjenci odsyłani są z kwitkiem, bez informacji, gdzie mogą kontynuować leczenie.

Dzieje się tak m.in. w woj. małopolskim i śląskim, w którym zdarza się, że np. chorzy na cukrzycę kierowani są do tych samych, co kiedyś, diabetologów, z tym że od tego roku przyjmują oni komercyjnie (wizyta kosztuje 80 zł).

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreślił, że oddziały wojewódzkie Funduszu publikują informacje na temat zawartych kontraktów na swoich stronach internetowych i udostępniają je za pośrednictwem infolinii.

- Poza tym informacja powinna być udzielana w przychodniach - powiedział rzecznik, ale przyznał, że NFZ nie ma możliwości, by wymóc na placówkach, które straciły kontrakt, żeby kierowały chorych do tych z kontraktem.

Z uwagi na dezinformację pacjentów - szczególnie osób starszych, które nie korzystają z internetu, częściej sięgają natomiast po gazety - rzecznik zadeklarował, że skontaktuje się z oddziałami wojewódzkimi w sprawie zamieszczania w lokalnej prasie list placówek, które zawarły umowy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum