Leki z beczki i komputery

Autor: Luiza Jakubiak • • 21 stycznia 2014 13:34

Niewykluczone, że w 2014 roku szpitale będą mogły otrzymywać dodatkowe punkty przy kontraktowaniu świadczeń, m.in. za kontrolę zakażeńszpitalnych oraz racjonalną antybiotykoterapię. To oznacza, że szpital będzie nagradzany przez płatnika za usługi farmaceutyczne świadczone przez apteki - mówili farmaceuci podczas sesji poświęconej szpitalnej gospodarce lekami w trakcie regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Bydgoszczy (5 grudnia 2013 r.).

Leki z beczki i komputery

Jak wskazywali farmaceuci, antybiotyki stanowią poważny koszt w wydatkach szpitali, w dodatku ich nieuzasadnione stosowanie jest niebezpieczne dla pacjentów.

Antybiotyki

- Biorąc pod uwagę koszt wszystkich leków kupowanych przez szpitale, antybiotyki stanowią lwią część tych wydatków. Jednocześnie jeśli stosowane obecnie antybiotyki przestaną działać, to nie będziemy mieli czym leczyć. Musimy uruchomić mechanizmy, które zahamują antybiotykooporność. Na nowe leki na rynku nie możemy za bardzo liczyć - ostatnio nowe antybiotyki zostały wprowadzone do lecznictwa 20 lat temu. Mówi się, że to medycyna jest sprawcą ich nadużywania. Nic bardziej błędnego, dużo większą szkodę uczyniło rolnictwo i hodowla, które wykorzystywały antybiotyki, które później konsumowaliśmy - ocenił Adam Wąsiewicz, kierownik apteki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku.

Lecznice wprowadzają więc zasady racjonalnej antybiotykoterapii. - W naszym szpitalu od 2008 roku istnieje specjalny zespół. Od tego momentu notujemy istotny spadek kosztów antybiotyków w puli wydatków na leki - stwierdza Adam Spychalski, kierownik apteki Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

- Za pierwsze trzy kwartały tego roku antybiotyki stanowiły 8% wartości zakupionych przez aptekę leków. Produkty są podzielone na grupy: antybiotyki stosowane w profilaktyce, terapii empirycznej, pierwszorzutowe i zastrzeżone, czyli z tzw. najwyższej półki, do których dostęp jest ograniczony w sposób formalny. Z komitetem ds. antybiotykoterapii współpracuje też zespół ds. zakażeń szpitalnych, monitorując na bieżąco nie tylko koszty farmakoterapii, ale też mapę mikrobiologiczną - tłumaczy Adam Spychalski.

Kadry

Jednak żeby apteka szpitalna sprawnie funkcjonowała, niezbędni są do tego pracownicy. Tymczasem problemem części dyrektorów są ograniczone możliwości zatrudniania farmaceutów. - Często jest to problem oczekiwań finansowych, szczególnie w sytuacji, gdy dochody farmaceutów z aptek otwartych są wyższe niż oferowane przez szpital. Nie zawsze możemy spełnić oczekiwania finansowe, by nie zaburzać struktury płacowej w szpitalu - mówiła Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu.

Maria Mieszkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji aptecznej, zwróciła uwagę, że zarówno w aptekach otwartych, jak i szpitalnych, możliwości zatrudniania farmaceutów są ograniczone. Dodatkowo aptekarze z aptek otwartych cały czas borykają się ze zmianami pozycji na wykazach refundacyjnych i cen leków w związku z częstą nowelizacją list.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum