Leki na receptę przez internet

Autor: KAW • • 01 lipca 2008 12:13

Aptekarze szykują trzy pozwy przeciwko konkurencji

Apteka internetowa DomZdrowia.pl rozpoczęła w pierwszych dniach czerwca internetową sprzedaż leków dostępnych na receptę. Ich ceny są niższe o 10-15% niż w tradycyjnych aptekach - informuje Mirosław Ostrowski, prezes spółki DomZdrowia.
pl. Firma ta oferowała do tej pory m.in. leki OTC i suplementy diety.

Prawo i życie

Zdaniem Mirosława Ostrowskiego, wprowadzenie sprzedaży leków na receptę w DomuZdrowia.pl jest pierwszym krokiem w kierunku powszechnego wdrożenia elektronicznego obiegu recept. Jej elementem jest wypisanie przez lekarza recepty na komputerze i przesłanie jej wprost do apteki, którą wskaże pacjent.
Pod koniec czerwca nie była znana jeszcze opinia prawna Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie takiego obrotu lekami.
Kierująca tym urzędem minister Dorota Duliban przebywała na urlopie.
- Najpierw trzeba rozstrzygnąć, co to jest handel przez internet? Jeśli ktoś tylko zamawia lek w sieci i ten jest dowożony, wtedy mamy bardziej sprzedaż wysyłkową, a nie internetową. Pozostaje jednak m.in. kwestia określenia warunków transportu. Wydanie opinii nie będzie więc sprawą łatwą - przyznaje Zbigniew Niewójt, dyrektor Departamentu Nadzoru w GIF.

Sporny punkt

Tymczasem aptekarze z woj. śląskiego nie zamierzają czekać na decyzję GIF-u. - Apteki wystąpią z trzema pozwami przeciwko firmie kierowanej przez Mirosława Ostrowskiego - informuje nas Stanisław Piechula, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.
- DomZdrowia.pl jest punktem aptecznym, dlatego nie może używać nazwy apteka. Po drugie, prawo farmaceutyczne zabrania sprzedaży wysyłkowej leków. Trzeci pozew dotyczy także zabronionej przepisami wysyłkowej sprzedaży leków na receptę.

Zmiana na stanowisku GIF?

Konkurs na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego wygrał wprawdzie Zbigniew Niewójt - obecny dyrektor Departamentu Nadzoru w GIF, ale kiedy zamykaliśmy to wydanie "RZ", urzędem nadal kierowała Dorota Duliban (na zdjęciu). Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, konkurs z przyczyn proceduralnych ma zostać powtórzony.
Przypomnijmy, że o odwołanie minister Doroty Duliban kilka już razy występował do ministra zdrowia prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Andrzej Wróbel. Zarzucał Głównemu Inspektorowi m.in. tolerowanie niezgodnych z prawem farmaceutycznym działań marketingowych prowadzonych przez duże hurtownie leków (w tym nagrody dla pacjentów za kupowanie przez nich określonej ilości farmaceutyków).
Dorota Duliban odpiera te zarzuty, nazywając je pomówieniami

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum