Leki bez wskazań rejestracyjnych

Autor: dr Marcin Stajszczyk • • 21 stycznia 2012 12:48

Czy pacjenci wymagający stosowania leków w uznanych wskazaniach klinicznych, lecz nie rejestracyjnych, mają od 1 stycznia 2012 roku płacić za nie 100%?

- Do zadania takiego pytania skłania lektura obwieszczenia z 23 grudnia 2011 roku dotyczącego wykazu leków refundowanych - zauważa dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. W części pierwszej załącznika - dotyczącej leków - napisano, że tabela zawiera "leki refundowane dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym". Istotne znaczenie ma zawartość załączonej tabeli w części "zakres wskazań objętych refundacją". Tylko w przypadku spełnienia tych warunków leczenie jest refundowane.

Wątpliwości nie budzą wymieniane w tabeli konkretne jednostki chorobowe lub grupy chorób, czyli tzw. stan kliniczny upoważniający do refundacji, ale... Jak zaznacza dr Stajszczyk, sytuacja się komplikuje w przypadku, kiedy w opisie zakresu wskazań objętych refundacją pojawia się określenie "we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji". Okazuje się bowiem, że spora część leków stosowanych w konkretnych sytuacjach klinicznych nie posiada odpowiedniego zarejestrowanego wskazania.

- Rodzi się pytanie: Czy teraz lekarz ma to wiedzieć, jeśli chce uniknąć kary za nienależną refundację z powodu wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach, czyli wskazaniami rejestracyjnymi? Problem jest bardzo szeroki i dotyczy zapewne wielu leków stosowanych w różnych specjalnościach medycznych -podkreśla dr Marcin Stajszczyk.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum