Lekarze rodzinni podpiszą umowy

Autor: OPR. MAK • • 06 lutego 2016 13:26

W efekcie rozmów prowadzonych z resortem zdrowia i NFZ lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zadeklarowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, poinformował 23 grudnia 2015 r., że porozumienie jest efektem listopadowego zarządzenia prezesa NFZ w sprawie realizacji umów na rok 2016 w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Gotowi na czas określony

Przyznał, że Porozumienie miało uwagi do zarządzenia, ale - jak powiedział - NFZ wprowadził sugerowane zmiany. Krajewski podkreślił, że „dobrym duchem” prowadzonych rozmów był minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Prezes PZ powiedział, że zgodnie z propozycją NFZ aneksy zostaną podpisane do 30 czerwca 2016 r. Ustawa, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r., została podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie od stycznia 2016 r.

- Uważamy, że jeszcze wiele rzeczy będzie się zmieniać, jeszcze ani my, ani system nie jesteśmy gotowi, żeby zawierać umowy na czas nieokreślony, dlatego ustaliliśmy, że ten okres do czerwca 2016 r. pozwoli spokojnie zmieniać sprawy, które takich zmian wymagają - dodał.

Zaznaczył, że w tym czasie jeszcze odbędzie się parę zmian w zarządzeniu, bo „jest także kwestia spraw związanych z uregulowaniem programów prof ilaktycznych”. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o profilaktykę chorób krążenia i profilaktykę antytytoniową.

- Prezes NFZ zadeklarował, że takie programy powstaną i środki na to się znajdą - mówił Krajewski.

Nie tylko wymóg ustawowy

22 grudnia umowy przedłużyli również lekarze zjednoczeni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Przedłużamy nasze umowy na pół roku i liczymy, że będzie to dobry czas na stopniowe wprowadzanie kolejnych zmian koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce - oceniła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dodała, że w efekcie rozmów, w których wziął udział minister Radziwiłł, udało się wypracować konsensus „w kluczowych sprawach zgłaszanych obecnemu kierownictwu resortu zdrowia od tygodni”.

- Pół roku to z jednej strony nadal wymóg ustawowy, z drugiej - dobry czas na zmiany i dotrzymanie zobowiązań. Bieżące ustalenia zostaną ogłoszone Zarządzeniem Prezesa NFZ. Ale już zapowiadamy wizytę przedstawicieli PPOZ w NFZ w sprawie aneksów i zapewnienia dostępności do świadczeń naszym pacjentom - skomentowała Janicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum