Leczenie według wytycznych

Autor: LJ • • 21 stycznia 2010 15:15

Będzie program terapeutyczny z podawaniem palivizumabu

Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie rekomendowała finansowanie ze środków publicznych preparatu palivizumab (synagis). Ministerstwo Zdrowia, zgodnie ze wskazaniem w rekomendacji AOTM, przygotowuje program terapeutyczny. W ramach PT palivizumab zostanie podany 780 dzieciom.

Synagis przeznaczony jest do podawania w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RS u niemowląt z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Uzasadnienie rekomendacji

W uzasadnieniu rekomendacji AOTM podkreśla, że obecnie palivizumab jest jedyną opcją terapeutyczną dla dzieci szczególnie zagrożonych infekcją wirusem RS.

Lek ma udowodnioną skuteczność w redukcji liczby hospitalizacji, ale nie wpływa na ogólną umieralność pacjentów. Ze względu na wskazania do stosowania tego leku oraz bardzo wysoki koszt terapii, finansowanie ze środków publicznych tej technologii medycznej powinno odbywać się w ramach programu zdrowotnego, który zagwarantuje prawidłową kwalifikację pacjentów i umożliwi zbieranie danych o efektywności klinicznej tego leku - argumentuje Agencja.

We d ług wytycznych, preparat może być podany niemowlętom z przewlekłą chorobą płuc, które nie ukończyły trzeciego miesiąca życia w chwili rozpoczęcia sezonu infekcyjnego RSV, a ich wiek ciążowy był poniżej 30. tygodnia oraz dla populacji niemowląt z przewlekłą chorobą płuc, które nie ukończyły szóstego miesiąca życia w chwili rozpoczęcia sezonu infekcyjnego RSV i ich wiek ciążowy był poniżej 28. tygodnia.

Po analizie wyników

Preparat był po raz pierwszy finansowany z publicznych środków w sezonie listopad-kwiecień (2008-09). Skorzystało z tej opcji 577 dzieci. Analiza wyników skuteczności tego preparatu była podstawą do wydania decyzji o kontynuacji lub niestosowaniu leku.

Odpowiedzialną za kwalifikację noworodków do szczepień i za cały program stosowania palivizumabu jest prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum