Leczenie ostrych zespołów wieńcowych w Polsce: Liczba oddziałów na miarę potrzeb

Autor: Paweł Buszman • • 08 kwietnia 2009 09:49

Jeżeli chodzi o przyjmowanie pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi, obecnie liczba funkcjonujących w kraju ośrodków kardiologicznych, w tym niepublicznych - prowadzących 24-godzinne dyżury - jest już w zasadzie wystarczająca. Natomiast dostęp do planowej diagnostyki i leczenia, w tym planowych zabiegów - nadal jest utrudniony. Mówiąc obrazowo i upraszczając: trzeba czekać na zawał, aby dostać się do odpowiedniego ośrodka.

Leczenie ostrych zespołów wieńcowych w Polsce: Liczba oddziałów na miarę potrzeb
Doc. Paweł Buszman


Szacuje się, że średni okres oczekiwania na planową koronarografię wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Zatem wciąż występują problemy związane z leczeniem stabilnej postaci choroby wieńcowej.

Moim zdaniem, nie do końca są też zidentyfikowane potrzeby w zakresie zabiegów endowaskularnych, czyli angioplastyk obwodowych.

Kardiolodzy interwencyjni świetnie znają te procedury i potrafią je wykonywać. Niestety, dostęp do nich może się znacznie pogorszyć, a to ze względu na zupełnie zbędne, nadmiernie rozbudowane wymagania Funduszu konieczne do wykonywania tego rodzaju zabiegów.

Sądzę, że to wynik działania lobby chirurgów naczyniowych, którzy - jak na razie skutecznie - zablokowali przedstawicielom innych specjalności możliwość wykonywania tego rodzaju zabiegów.

Tymczasem to właśnie kardiolodzy interwencyjni wprowadzili te procedury na polski rynek. Niestety, kardiolodzy wykonują je obecnie w minimalnym zakresie, ograniczonym do pacjentów trafiających do nas z powodu choroby wieńcowej.

Natomiast dużą zasługą obecnych władz NFZ jest wprowadzenie nielimitowanej płatności za leczenie ostrych zespołów wieńcowych. Właśnie dzięki temu powstała odpowiednia do potrzeb liczba pracowni hemodynamiki i oddziałów kardiologii inwazyjnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum