Leczenie może być tańsze

Autor: Piotr Barecki • • 06 sierpnia 2008 10:26

Co piątego pacjenta w Polsce nie stać na realizowanie recept w całości. Często nie są też informowani o tańszych lekach generycznych.

Statystyki podają, że najwięcej pieniędzy na farmaceutyki wydają osoby starsze, stosujące drogie specyfiki, do których dopłaca państwo. Ponieważ społeczeństwa UE starzeją się, wydatki na refundację leków będą w najbliższych latach znacząco rosły.
Ten problem dotyczy także Polski. Dlatego kraje członkowskie Unii starają się ograniczyć sprzedaż drogich leków, zastępując je tańszymi odpowiednikami.
W Polsce, niestety, sytuacja ta nie jest jeszcze do końca uregulowana.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 25 procent pacjentów odchodzi od aptecznych okienek z kwitkiem, gdyż nie stać ich na wykupienie leku. W większości przypadków taki stan rzeczy wynika z faktu, że niektórzy lekarze przepisują drogie leki importowane zamiast tanich, krajowych.
Badania Sopockiej Pracowni Badań Społecznych (PBS)*, podają, że 3 proc. recept wypisanych przez lekarzy nie jest w ogóle realizowanych, a 19,8 proc. jest realizowanych częściowo. Ponad 56 proc. osób, które nie zrealizowały recept lub zrealizowały je częściowo twierdzi, że wynikało to z braku pieniędzy. Z badań wynika także, że Polacy z własnej kieszeni pokrywają 70 proc. ceny kupowanych leków, co jest najwyższym w Europie wskaźnikiem współpłatności za leki przez pacjenta.
Ponad połowa respondentów PBS twierdzi również, że podczas ostatniej wizyty u lekarza nie było informowanych o możliwości zastąpienia drogich leków ich tańszymi odpowiednikami. Z kolei, zdaniem 77,4 proc. respondentów, krajowe leki są równie dobre jak zagraniczne.
Pacjenci powinni więc być informowani o możliwości zamiany drogiego leku zagranicznego na krajowy odpowiednik. Działanie takie popiera Naczelna Rada Aptekarska.
Podstawowym celem tego doradztwa jest podniesienie świadomości wśród pacjentów.
Powinni oni zrozumieć i nauczyć się, czym jest w farmakologii odpowiednik, czyli lek, który z powodzeniem może zastępować inne, często droższe, zagraniczne preparaty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum