Leczenie anemii w stacjach

Autor: MAK • • 14 maja 2008 14:28

44. Kongres Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego - Europejskiego Towarzystwa Dializoterapii i Transplantologii w Barcelonie

Podczas 44. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego - Europejskiego Towarzystwa Dializoterapii i Transplantologii (ERA-EDTA) w Barcelonie zaprezentowano m.in. wyniki badań typu "time and motion" nad lekiem mircera.
U pacjentów poddawanych dializie zastąpienie częstszego podawania środków stymulujących erytropoezę (angielski: ESA) na podawanie raz w miesiącu mircery mogłoby przyczynić się do zredukowania niemal o połowę czasu, który personel medyczny poświęca w ciągu roku na leczenie anemii w stacjach dializ.

Niemcy i Wielka Brytania

W 12 stacjach dializ w Niemczech i Wielkiej Brytanii czynności związane z postępowaniem w anemii odnotowano w trakcie wywiadów przeprowadzonych z personelem stacji dializ. Następnie czynności te podzielono na kategorię zadań obserwowanych (przygotowanie, rozdział i podawanie ESA) oraz kategorię zadań niepoddawanych obserwacji (związanych z postępowaniem w anemii, ale powiązanych również z innymi czynnościami, takimi jak wizyty lekarskie, badania laboratoryjne). W sumie zebrano 461 wyników efektywności typu "time and motion".
Badanie wykazało, że w stacji obsługującej 100 pacjentów możliwe będzie zaoszczędzenie (średnio) 37-43 dni roboczych zatrudnionego tam personelu medycznego, jeśli w leczeniu pacjentów zastosuje się lek mircera.
W Niemczech badanie wykazało, że czas poświęcany na czynności związane z przygotowaniem i podawaniem czynników stymulujących erytropoezę zostanie zredukowany z 79 do 36 dni roboczych w ciągu roku (spadek o 54%), zaś w Wielkiej Brytanii - z 95 do 58 dni (spadek o niemal 40%).

Jak ważny jest czas

- Badanie to jest niezmiernie interesujące, ponieważ pokazuje potencjalną możliwość, jednocześnie dostarczając praktycznych informacji - prezentuje poziom oszczędności, który można osiągnąć w jednej stacji dializ obsługującej średnio 100 pacjentów na rok - stwierdził dr Ulrich Saueressig, internista w Gemeinschaftspraxis w Wuppertal w Niemczech, główny kierownik badania, przedstawiając jego wyniki.
- W rezultacie, ograniczając liczbę czasochłonnych zadań rutynowych i administracyjnych, dajemy personelowi medycznemu znacznie więcej czasu, który pozwoli mu wykorzystać umiejętności i wiedzę bezpośrednio na korzyść pacjentów - dodał dr Ulrich Saueressig.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum