Krakowski samorząd lekarski będzie bronił czci lekarzy... mamy rzecznika naszych praw

Autor: SA • • 13 lipca 2009 11:26

Lekarze twierdzą, że są często wyzywani i zastraszani przez pacjentów i ich rodziny. Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie powołała urząd Rzecznika Praw Lekarza (na prawach komisji ORL) z filiami w delegaturach.

Lekarze mówią o rękoczynach na szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie lądują bezdomni i alkoholicy.

Małopolska Izba Lekarska jest jedyną, która zdecydowała się na powołanie rzecznika praw lekarzy. Pacjenci już są zbulwersowani tym pomysłem. Co więcej, pomysł krytykuje część medyków.

Jerzy Friediger, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, powiedział nam, że decyzję o powołaniu rzecznika podjęto, ponieważ Izba chce wesprzeć lekarzy coraz częściej narażonych m.in. na pomówienia pacjentów oraz agresję z ich strony.

- Wydaliśmy kartę praw lekarza wspólnie ze Stowarzyszeniem Prawa Medycznego, a teraz za pośrednictwem urzędu rzecznika wyegzekwujemy te prawa - ostrzega Friediger. - Coraz więcej jest przypadków agresji ze strony pacjentów i ich rodzin przy bierności zakładów pracy i prokuratury, która proponuje złożenie wniosku z powództwa cywilnego. Naszym zdaniem, za obrazę czy czynne znieważenie lekarza wykonującego swoje obowiązki pacjent powinien odpowiadać karnie. Ponadto rzecznik praw lekarza ma bronić lekarzy, jak ujmuje to przewodniczący krakowskiej OIL, m.in. "przed funkcjonariuszami naruszającymi Ustawę o policji, w tym stosowaniu przez organa policji i prokuratury nieuzasadnionych środków przymusu w wypadkach podejrzeń o przestępstwa, oraz przed brutalnymi atakami praktykowanymi przede wszystkim przez tabloidy".

- Jesteśmy 150-tysięcznym środowiskiem i nie twierdzę, że wszyscy są aniołami, ale nie może być tak, że w niewybredny sposób atakuje się wszystkich - konkluduje Jerzy Friediger.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum