Kraków: kombatanci AK już bez ekstra dotacji zdrowotnej

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2011 15:10

Działający od dwudziestu jeden lat w Krakowie, jedyny w Polsce Fundusz Pomocy Żołnierzom Armii Krajowej ma poważne problemy finansowe. Dotacje urzędowe przeznaczano m.in. na wsparcie rozwiązywania problemów zdrowotnych tych kombatantów.

Kraków: kombatanci AK już bez ekstra dotacji zdrowotnej

Jak informuje Dziennik Polski, fundusz wspierający byłych żołnierzy Armii Krajowej został pozbawiony wsparcia finansowego. Z dotacji wycofał się Urząd Miasta Krakowa, który do tej pory pomagał byłym AK-owcom.

 

Kiedy fundusz rozpoczynał swoją działalność sytuacja byłych żołnierzy AK była diametralnie inna. Potrzebujący otrzymywali dzięki wsparciu fundacji lekarstwa, pożyczki i paczki świąteczne. Dla inwalidów zdobywano wózki inwalidzkie, chodziki czy kule.

 

Dzięki porozumieniu z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta możliwe było leczenie i rehabilitacja byłych akowców w Przychodni nr 1 przy ul. Estery w Krakowie. Fundusz pomagał też swoim podopiecznym w sprawach związanych z ZUS i sprawach sądowych, składaniu wniosków sanatoryjnych oraz wniosków o pomoc materialną do Ośrodka Pomocy Społecznej. 

 

Danuta Śnieżek, skarbnik funduszu, por. AK utrzymuje, że obecnie jedynym źródłem finansowym  funduszu są składki członkowskie, wynoszące ok. 300 zł. Z tych pieniędzy byli żołnierze starają się pomagać 48 podopiecznym z Krakowa, Wieliczki i Bochni.

 

http://www.dziennikpolski24.pl/

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum