Konwent będzie mógł więcej

Autor: WR • • 17 grudnia 2008 15:00

Lublin: szpitale chcą wspólnie negocjować kontrakty z NFZ

Dyrektorzy lubelskich szpitali chcą wspólnie negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia przyszłoroczne kontrakty. To pierwsza taka inicjatywa w Lublinie - podaje Gazeta Wyborcza.
Z pomysłem zawiązania specjalnego Konwentu wyszedł Jacek Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego. Ma to być wspólne działanie, dzięki któremu kilka szpitali będzie razem negocjowało pieniądze na leczenie w przyszłym roku.
- Razem będziemy mieli większą szansę, że zostaniemy wysłuchani - tłumaczy dyrektor Solarz.
Jego zdaniem, NFZ nie zapewnił szpitalom odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Chodzi głównie o propozycje Funduszu dotyczące kontraktów. Zdaniem dyrektor, są one nie do przyjęcia, bo nie gwarantują usług na dotychczasowym poziomie.
Do Konwentu przystąpili dyrektorzy wszystkich lubelskich szpitali z wyjątkiem szefa szpitala przy ul. Staszica.
- Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi, czy pan dyrektor Borowicz będzie z nami współpracował - tłumaczy Jacek Solarz, który został przewodniczącym Konwentu.
W imieniu Konwentu negocjacje będzie prowadził czteroosobowy zespół, którego skład dyrektorzy wyłonili w połowie listopada. Oprócz przewodniczącego - w skład zespołu weszli: dyrektor Elżbieta Starosławska (Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej), Zbigniew Kędzierski (komendant Szpitala Wojskowego) i dyrektor Edward Lewczuk (Szpital Neuropsychiatryczny).
- Solidarne wystąpienie dyrektorów do decydentów w centrali może spowodować uwolnienie większej puli pieniędzy do systemu. Gdybym teraz zgodziła się na podpisanie kontraktu, Centrum Onkologii zadłuży się w ciągu roku na 4 mln zł. Sama życzliwość pracowników lubelskiego NFZ nie wystarczy, jeśli nie ma pieniędzy - mówi Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Lubelski Konwent nie jest pierwszym tego typu stowarzyszeniem w kraju.
Powstały już podobne konwenty szpitali dziecięcych, klinicznych oraz szpitali powiatowych. Jednak do tej pory nie było wspólnych negocjacji dyrektorów z Lublina z Funduszem.
NFZ wielokrotnie podkreślał, że przy negocjacji kontraktów dla szpitali woli rozmawiać z większymi partnerami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum