Kontrowersyjny obowiązek

Autor: JJ • • 19 maja 2010 11:46

Jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy zobowiązujące kobiety podejmujące pracę lub już pracujące do wykonania mammografii i cytologii. Nowelizacja m.in. Kodeksu pracy zakłada objęcie obowiązkowymi badaniami w celu wykrycia raka szyjki macicy kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi kobiet w wieku 50-69 lat. Za ich wykonanie co trzy lata płaciłby NFZ. Projekt wzbudza wiele kontrowersji. Poniżej dwie opinie w tej sprawie.

Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia

Najlepiej badać dobrowolnie

Pomysłu wprowadzenia do kodeksowych obowiązków pracodawców obligatoryjnego wysyłania kobiet na badania mammograficzne i cytologiczne nie oceniam najlepiej. Tego typu badania będą miały tylko wycinkowy zakres, będą dotyczyły tylko kobiet pracujących.

Nie bardzo jestem też przekonany do tego, aby zmuszać kobiety do badań mammograficznych i cytologicznych w ramach obowiązków związanych z pracą. W badaniach pracowniczych bada się przydatność do zawodu i nie sądzę, żeby cytologia i mammografia miała w tym przypadku jakieś znaczenie.

Wolałbym, aby wysiłki w kierunku wykrywania najczęstszych nowotworów u kobiet koncentrowały się na podnoszeniu świadomości, propagowaniu profilaktyki, a same badania przeprowadzane były na zasadach dobrowolnych zgłoszeń. Twierdzenie, że zaproszenia imienne dla kobiet na badania nie są skuteczne, jest nieprawdziwe. To nieprawda, że one w ogóle nie odnoszą żadnych skutków, choć z całą pewnością nie są obecnie takie, jakich byśmy sobie życzyli.

Jakimi środkami moglibyśmy osiągnąć podniesienie poziomu wczesnego wykrywania zmian nowotworowych? Przede wszystkim edukacją, akcjami informacyjnymi, zaproszeniami na badania - ta droga moim zdaniem jest najlepsza. Nie należy się tutaj spodziewać jakiegoś boomu, przysłowiowej masówki, nawet po wprowadzeniu obowiązkowych badań, tym bardziej że objęta nimi zostanie ograniczona liczba kobiet.

Można by tego typu badania powiązać z systemem ubezpieczeniowym. W Niemczech unikanie badań profilaktycznych raz na rok może się spotkać z konsekwencjami w postaci podniesienia składki. To obejmuje wszystkich - nie tylko kobiety i nie tylko kobiety pracujące. W Polsce, niestety, takiego systemu nie ma.

Prof. Marek Spaczyński, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

Profilaktyka jest rzeczą najistotniejszą w walce z nowotworami raka szyjki macicy. Przemawia za nią ekonomia. Jest zdecydowanie tańsza od leczenia i pozwala na wykrycie nowotworów w takim stadium, które da się wyleczyć w stu procentach. Wprowadzenie obowiązkowych badań dla kobiet z całą pewnością spowoduje spadek liczby zaawansowanych nowotworów.

Nie jestem, co prawda, zwolennikiem "prowadzenia na sznurku" pacjentek do badań, ale uważam, że wszystkie metody prowadzące do zwiększenia efektywności wczesnego wykrywania raka są ze wszech miar pożądane.

Wszyscy muszą sobie zdać sprawę z tego, że istotne dla człowieka są dwa kapitały. Jeden to jest zdrowie, którego nie da się kupić za żadne pieniądze. Drugi to wykształcenie. W przypadku wykształcenia, dotycząca go pewna świadomość w społeczeństwie istnieje. W przypadku zdrowia - nie jest najlepiej. Ludzie w większości je lekceważą i to dotyczy wszystkich grup zawodowych, łącznie z lekarzami. Żeby zmienić system, wystarczą dwa tygodnie. Żeby zmienić w głowach ludzi mentalność, nie wiem, czy dwa pokolenia wystarczą...

Zdaję sobie sprawę z tego, że są tacy, którzy uważają, że wprowadzenie obowiązkowych badań jest naruszeniem swobód obywatelskich. Mam na to inny pogląd, który kształtuje moja praca. Do kliniki, którą prowadzę, trafiają kobiety z tak zaawansowanym nowotworem, że nie pozostaje nam nic innego, jak tylko bezradnie rozłożyć ręce.

Nie mówmy już o kosztach leczenia, ważniejsze jest to, że śmiertelność w takich przypadkach jest bardzo wysoka. A są to kobiety zaledwie w wieku 40-50 lat. W Polsce mamy zachorowań na raka szyjki w granicach 3 500 rocznie i, niestety, połowa pacjentek nam umiera. To nie wymaga komentarza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum