Komu kontrakt z NFZ?

Autor: WR • • 15 maja 2009 10:46

Kontraktowanie usług pogotowia ratunkowego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w niepublicznych ZOZ-ach wywołuje spore emocje. Przeciwnicy takich rozwiązań twierdzą, że w państwowym systemie ratownictwa medycznego prywatne podmioty nie powinny funkcjonować, podobnie jak nie funkcjonują w straży i policji. Zwolennicy uważają, że nie ma żadnych powodów, dla których prywatne firmy nie miałyby być brane pod uwagę w konkursach na świadczenie usług w ramach systemu.

Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Nie jestem zwolennikiem konkurencji w ratownictwie

Jestem zwolennikiem prywatyzacji i konkurencji w służbie zdrowia, ale nie w systemie państwowego ratownictwa medycznego. Każdy człowiek w stanie zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia chciałby być ratowany jak najszybciej i przy użyciu jak najnowocześniejszego sprzętu. Pogotowie publiczne taki sprzęt posiada.

W pogotowiu, którym zarządzam, nie tylko karetki specjalistyczne, ale i wiele karetek transportowych czy świadczących nocną pomoc wyjazdową jest wyposażonych jak ambulans ratowniczy. W razie awarii potrafimy podstawić inny ambulans z zespołem i zachować gotowość do świadczenia usług w systemie ratownictwa. Małe pogotowia nie mają takich możliwości szybkiego zastępstwa ani pod względem kadrowym, ani sprzętowym. Niedawno dzwoniono do mnie z prośbą o pomoc. Z powodu kolizji karetki niepublicznego ZOZ-u świadczącego usługi w powiecie i braku karetki zastępczej, powiat był o jedną trzecią gorzej zabezpieczony.

Osobna sprawa to koordynacja działań w systemie i przepływ informacji. W woj. śląskim usługi w dziedzinie ratownictwa świadczy 26 podmiotów. W moim przekonaniu, jeśli już ma być tyle podmiotów, to powinien być jeden dysponent, jeden centralny system zarządzający powiadamianiem ratunkowym.

Jeśli tak nie jest, to karetki są niejako poza systemem. Trwa teraz porządkowanie systemu ratownictwa. W województwie śląskim po niedawnych kontrolach NFZ ta sprawa została uregulowana. W pogotowiu mamy teraz karetki systemowe - wyłącznie ratownicze, które są opłacane za gotowość oraz osobne karetki transportowe i wydzielone do obsługi nocnej pomocy wyjazdowej.

Jarosław Madowicz, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Transportu Sanitarnego i Wyjazdowej Pomocy Medycznej w Katowicach

Najważniejsze są standardy

Sądzę, że rzecz nie w tym, czy w systemie ratownictwa medycznego działają ZOZ-y niepubliczne czy publiczne. Bardziej chodzi tu o przygotowanie merytoryczne zespołów wyjazdowych. Nie uważam, że jest ono gorsze w prywatnych firmach.

Datego niepubliczne ZOZ-y powinny być brane pod uwagę przy kontraktowaniu usług. Fundusz, jako płatnik, ma prawo kontrolować podmioty pracujące w systemie ratownictwa medycznego i wymagać zachowania standardów zarówno w dużych pogotowiach publicznych, jak i w tych mniejszych.

W oparciu o własne doświadczenia firmy niepublicznej, nie dostrzegam istotnych problemów w koordynacji pracy w systemie między podmiotami. Według mnie, przynajmniej na Śląsku, ta współpraca jest należyta. Taki jest wymóg systemu, żeby wszystkie zespoły współpracowały ze sobą i nie ma tu w ogóle mowy o jakimś "obrażaniu się" na siebie z powodu pracy w publicznym czy niepublicznym ZOZ-ie świadczącym usługi ratownictwa medycznego. Jeśli są miejsca, gdzie rzeczywiście taka współpraca nie układa się dobrze, to trzeba o tym rozmawiać.W firmie, którą zarządzam, ambulanse ratownicze spełniają wszystkie standardy.

Co roku wymieniamy jedną karetkę. Jest co najmniej siedem zespołów, które mogą zastąpić jeden zakontraktowany w systemie ratownictwa medycznego. Nasza łączność jest kompatybilna z innymi pogotowiami. W tym roku przyłączyliśmy bezpośrednio naszą podstację do telefonu alarmowego 999. Co istotne, pogotowia niepubliczne nie korzystają tak jak publiczne z dofinansowania ani z pomocy budżetu państwa.

Podmiotom niepublicznym jest trudniej zdobyć kontrakt na świadczenie usług w systemie ratownictwa medycznego, ale zmiany idą w dobrym kierunku. Podczas konkursów nasze wnioski zaczęły być brane pod uwagę i są rozpatrywane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum