Kluczowy przelicznik

Autor: Prof. Grzegorz Oszkinis, prorektor ds. klinicznych i szkolenia podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu • • 05 stycznia 2012 11:16

Ustawa o szpitalach klinicznych jest potrzebna: muszą mieć one wyraźną delegację ustawową do realizacji zadań naukowych i dydaktycznych z zapewnieniem finansowania tej działalności - w sytuacji spółki podstawową rolę będzie odgrywać rentowność danych komórek organizacyjnych.

Dostosowanie się do rynku nie może w takim przypadku polegać tylko na wyborze tych dziedzin medycyny, które są dobrze wycenione, bowiem szpital kliniczny to także realizacja zadań naukowych i dydaktycznych.

Niezbędne jest także zapewnienie adekwatnego do potrzeb i posiadanej infrastruktury kontraktu dla szpitali klinicznych, zwłaszcza przy rozwijających się komercyjnych podmiotach leczniczych (brak koordynacji systemu opieki zdrowotnej).

Ustawa mogłaby również wprowadzać referen-cyjność ograniczającą wykonywanie części skomplikowanych procedur do jednostek akademickich oraz regulować kwestie realizacji badań naukowych w szpitalach klinicznych w kontekście finansowania standardowej terapii.

Priorytetem dla szpitali klinicznych powinna pozostać nauka i dydaktyka - gwarantuje to rozwój medycyny w skali kraju (rozwój kadr medycznych, badania, propagowanie nowych terapii itp.).

Należy też zapewnić adekwatne do realnych kosztów finansowanie szpitali klinicznych (stała gotowość, skomplikowane przypadki z powikłaniami, utrzymywanie drogiej infrastruktury). Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przelicznika wartości punktu kontraktowego NFZ dla szpitali klinicznych, np. 1,1 - choć optymalny byłby 1,2; postuluje o to całe środowisko szpitali uniwersyteckich.

Wydaje się, że z perspektywy legislacji prostszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy o działalności leczniczej - można wprowadzić rozdział dotyczący szpitali klinicznych, zwłaszcza w zakresie gwarancji kontraktowych (ewentualna sieć szpitali), opracowanych na podstawie realnych potrzeb epidemiologicznych regionu, oraz wprowadzający przelicznik kontraktowy dla NFZ.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum