Kłótnia nie zastąpi dyskusji

Autor: Paweł Łuków • • 23 sierpnia 2013 08:53

Kłótnia nie zastąpi dyskusji
Odnosząc się do dyskusji na temat Kodeksu Etyki Lekarskiej (pomiędzy etykiem prof. Janem Hartmanem a prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej Maciejem Hamankiewiczem - red.), należy zauważyć, że nie ma takiego dokumentu, którego nie można poprawić. Jednak dyskusja nad KEL nie powinna przebiegać w atmosferze kłótni Jestem pewny, że środowisko lekarskie jest otwarte na dyskusję i zmiany w Kodeksie. Musimy wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie standardy etyczne powinny obowiązywać w medycynie? Kluczowym pytaniem jest to, czy lekarze i pacjenci mają takie same oczekiwania w odniesieniu do relacji między pacjentami a lekarzami.

 

Dyskusja na temat standardów etycznych jest potrzebna.

Współpracuję z lekarzami i wiem, że wcale nie twierdzą oni, że obowiązujące uregulowania etyczne są idealne, nie mówiąc o tym, w jakim stopniu są one przestrzegane.

Ale kluczowe jest tak naprawdę pytanie, czy oczekiwania pacjentów i lekarzy się pokrywają, tym bardziej że wcześniej czy później prawie wszyscy lekarze również będą pacjentami.

Dyskusja w atmosferze kłótni nie służy wypracowaniu wspólnych zasad, jest jedynie eskalacją napięcia.

W tej dyskusji o KEL, która toczy się od jakiegoś czasu w mediach, ginie istota sprawy. Trzeba pamiętać, że bez wysłuchania drugiej strony ani pacjent, ani lekarz nie wiedzą lepiej, jakie standardy etyczne powinny obowiązywać w medycynie i czy praktyka spełnia te standardy.

W kształtowaniu relacji lekarz-pacjent potrzeba informacji z obydwu źródeł. Chodzi o to, żeby tą relacją rządziły wspólne standardy, a nie "nasze" lub "wasze".

W tej chwili wygląda to tak, jakby prof. Hartman spierał się ze środowiskiem lekarskim o to, "czyje będzie na wierzchu". A przecież nie chodzi o to, kto ma rację, tylko o to, żeby lekarskie standardy etyczne służyły dobru pacjentów.

Nasze prywatne racje są tylko prywatnymi racjami, dopóki nie przejdą przez ogień rzetelnej dyskusji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum