RZ | 16-01-2017 11:46

Kiedy szczepienia istotnie poprawiają wskaźniki epidemiologiczne

Osoba będąca nosicielem danego drobnoustroju sama nie musi z tego powodu chorować. Nosicielstwo nie jest powodem do zmartwień. Często jest zupełnie bezobjawowe i się go nie leczy.

Zagrożenie pojawia się w przypadku osłabienia organizmu, np. w wyniku infekcji wirusowej, takiej jak grypa. Wówczas bakterie mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne, do których należą m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc.

Mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.

W przypadku np. pneumokoków ich nosicielami jest większość zdrowych dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Fakt, że w grupie małych dzieci nosicielstwo jest tak powszechne sprawia, iż szczepienie przeciw pneumokokom dzieci do 2. roku życia jest od dawna uważane za priorytet przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych.

Musimy pamiętać, że celem szczepień jest też redukcja nosicielstwa, szczególnie serotypów opornych na antybiotyki, z którymi coraz częściej mamy do czynienia; w ich przypadku często jedyną dostępną i skuteczną bronią okazują się być właśnie szczepionki.

Na to, że szczepionki są także skutecznym narzędziem w walce z lekoopornymi bakteriami, mamy własne dowody. W Kielcach, w związku z powszechnym programem szczepień, zmniejszyło się nosicielstwo pneumokoka opornego na penicylinę. Badania przeprowadzone w 2013 roku wykazały, że tylko 6,5% dzieci zaszczepionych w Kielcach było nosicielami szczepów pneumokoka opornego na penicylinę. Natomiast w populacji nieszczepionej (Ostrowiec Świętokrzyski) nosicielstwo pneumokoka opornego na penicylinę wynosiło 50%.

Szczepienia obowiązkowe wyłącznie w grupach ryzyka dla epidemiologii nie mają żadnego znaczenia. Szczepienia wąskich grup nie przyczyniają się do zmniejszenia problemu danych zakażeń z punktu widzenia całej populacji.