Kiedy profilaktyka ma sens i znaczenie

Autor: Katarzyna Rożko • • 11 października 2013 12:33

Cieszy, że samorządy coraz częściej i chętniej organizują programy i akcje prozdrowotne. Eksperci przyznają jednak, że często tym działaniom brakuje określenia priorytetów i strategii.

Kiedy profilaktyka ma sens i znaczenie

Prof. Wojciech Hanke, zastępca dyrektora ds. naukowych w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi oraz zastępca przewodniczącego Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, wyjaśnia, że dobry program prozdrowotny realizuje cel profilaktyki wtórnej, polegającej na wczesnym wykrywaniu chorób, ich pełnej diagnozie i wdrożeniu skutecznego leczenia.

- W tej definicji zawiera się odpowiedź na pytanie, czym jest dobry program. To taki, który poprzez zastosowanie prostych i tanich testów, umożliwia wyodrębnienie osób, u których prawdopodobnie występuje choroba - tłumaczy prof. Hanke.

Ważna weryfikacja

Podkreśla też, że wyniki tych testów muszą być zweryfikowane poprzez badanie diagnostyczne kliniczne, a następnie konieczne jest zapewnienie dostępu do skutecznego leczenia.

Osoby te muszą zostać poddane leczeniu i musi być ono uznane za skuteczne. - Program prozdrowotny musi przynosić wartość, która może dać ewidentną korzyść. Nie może być tak, że pacjent otrzymuje jedynie wynik testu i zalecenie, by udał się z nim do lekarza rodzinnego - wskazuje prof. Hanke.

Jako przykład podaje pomiar ciśnienia krwi, który często stosuje się w programach prewencyjnych.

- Podwyższone ciśnienie, np. 140/90 to wskazanie do kolejnej diagnostyki, czyli powinno pójść za nim 24-godzinne badanie Holtera, a często kończy się na tym, że pacjent otrzymuje wynik pomiaru ciśnienia i trafia z tym do lekarza rodzinnego albo pozostawia tę informację bez dalszej diagnostyki - stwierdza nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że dobry program profilaktyczny definiuje się jako taki, którego uczestnicy żyją dłużej niż te osoby, które udziału w nim nie biorą.

Nie tylko przez to, że wcześniej zdiagnozowano ich choroby, ale i dlatego, że uzyskali z tego korzyść poprzez wczesne leczenie.

Błędy do usunięcia

Prof. Hanke zapytany o słabe punkty programów prozdrowotnych wskazuje na brak całościowego podejścia, akcyjność oraz brak możliwości kontynuacji, bo ta - jak zaznacza specjalista - jest już często po stronie systemu ochrony zdrowia.

- Warto też podkreślić, że badania profilaktyczne mają sens wyłącznie u osób zdrowych, czyli takich, którzy nie mają objawów. Tymczasem najczęściej na badania profilaktyczne zgłaszają się osoby, które mają już jakieś objawy i postanawiają się zbadać, by diagnozować problem - dodaje zastępca przewodniczącego Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum