Kiedy oddziały przeżywają oblężenie

Autor: Marzena Sygut • • 16 lipca 2014 11:16

Wśród SOR-ów można znaleźć takie, które przeżywają prawdziwe oblężenie. Na swoisty pomysł, jak wpłynąć na pacjentów, aby ci korzystali też z innych oddziałów ratunkowych, wpadł Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W lecznicy pojawił się afisz zawierający wykaz wszystkich oddziałów ratunkowych i izb przyjęć w Małopolsce. Placówka zwróciła się też do mediów o nagłośnienie sprawy.

W związku z olbrzymią liczbą pacjentów zgłaszających się na SOR Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, uprzejmie informujemy, że oprócz ul. Kopernika 50, Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Krakowie znaleźć można także w innych lokalizacjach - przeczytać można na plakacie informacyjnym.

Ze znakiem jakości

Na największe obciążenie najbardziej narażone są SOR-y w wielospecjalistycznych szpitalach, położone w dużych aglomeracjach miejskich i cieszące się dobrą opinią. Potwierdza to Anna Drukała, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Nasz SOR przy ulicy Kopernika 50, ze względu na swoją rozpoznawalność, renomę i położenie w okolicach Starego Miasta i Kazimierza, miejsc tłumnie odwiedzanych przez krakowian i turystów, cieszy się największą frekwencją. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury sprzyjają udarom i zasłabnięciom, a na drogach łatwiej o wypadek. Niestety, dobra opinia szpitala ma też gorszą stronę, gdyż oznacza dla pacjentów dłuższe oczekiwanie na przyjęcie - tłumaczy Anna Drukała.

Zaznacza również, że na to obciążenie ma też wpływ fakt, że uniwersytecki oddział ratunkowy mieści się w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof, do którego drogą powietrzną oraz karetkami transportowane są ofiary poważnych wypadków z całego regionu. Ciężko poszkodowani zawsze mają w takim miejscu pierwszeństwo przyjęcia i zaopatrzenia medycznego.

Stanisław Rusek, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, z kolei wyjaśnia, że jeżeli szpital cieszy się renomą, to sami pacjenci zwykle wybierają SOR w takiej właśnie jednostce.

- To jedna z przyczyn, dla których nasz oddział jest przeciążony. Trzeba pamiętać, że średnio miesięcznie przyjmuje on ponad 4200 pacjentów. Jesteśmy SOR-em, który stanowi część szpitala wielospecjalistycznego i pacjenci często wybierając go, kierują się przekonaniem, że takie miejsce gwarantuje wszechstronną i kompleksową dostępność usług medycznych - mówi. - Jest w tym oczywiście logika działania, ale to powoduje znaczne przeciążenie oddziału.

Dodaje: - Negatywną stroną takiego stanu rzeczy jest to, że ci "lżejsi" pacjenci SOR-u często czekają w długich kolejkach.

Pogotowie działa racjonalnie

Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, przyznaje, że stacje pogotowia ratunkowego, które dowożą pacjentów, mają najmniejszy wpływ na nierównomierne rozłożenie pacjentów w SOR-ach.

- Na przeciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych największy wpływ mają pacjenci, którzy zgłaszają się do nich samodzielnie - chorzy przywożeni przez zespoły karetek przyjmowani są odrębnie - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Wskazuje ponadto, że w Krakowie, już kilka lat temu, wspólnie z dyrektorami szpitali oraz z konsultantem wojewódzkim, ustalone zostały zasady przewożenia pacjentów do SOR-ów przez zespoły działające w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zasady te uzgodnione były m.in. w oparciu o możliwości każdej z placówek.

Joanna Sieradzka nie zaprzecza jednak, że SOR-y borykają się z problemami związanymi z nadmierną liczbą pacjentów. Wyjaśnia, że taka sytuacja jest na pewno sporym wyzwaniem i dla pacjentów, i dla personelu medycznego. Dlatego - w jej ocenie - warto byłoby zastanowić się nad rozwiązaniami systemowymi nie tylko dla SOR-ów, ale przede wszystkim dla nocnej i świątecznej opieki medycznej, bo to są naczynia połączone.

- Jak sama nazwa wskazuje, są to oddziały ratunkowe, a trafiają do nich chorzy, którzy często nie kwalifikują się jako pacjenci systemu ratownictwa. Trafiają, bo są zostawieni sami sobie, nie wiedzą, co mają zrobić, a szpitalny oddział ratunkowy daje im gwarancję, że - mimo czasem długiego oczekiwania - ich sprawa zostanie załatwiona - przyznaje rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Być może SOR-y powinny być zarezerwowane wyłącznie dla pacjentów przywożonych karetkami, a pozostali chorzy powinni mieć wytyczoną inną ścieżkę pomocy całodobowej, z której dopiero w uzasadnionych przypadkach trafialiby do SOR-ów? Jest to kwestia do pilnego rozwiązania, bo wpływa również na funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego, które często wyjeżdżają do przypadków niezwiązanych z ratowaniem życia - zaznacza Sieradzka.

Szukanie złotego środka

Ten problem miał właśnie - chociażby w minimalnym stopniu - rozwiązać wspomniany pomysł krakowskiego szpitala. Argumentując decyzję o publikacji listy SOR-ów, Anna Drukała wyjaśniła, że szpital opublikował ją w celach informacyjnych, w trosce o szybsze zaopatrzenie i mniejsze nerwy pacjentów.

- Z wypowiedzi pacjentów może wynikać, że niektórzy nawet nie wiedzą o istnieniu innych SOR-ów - podsumowuje rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zaznacza, że w stolicy Małopolski działa aż pięć SOR-ów, a łącznie w całej Małopolsce jest ich dwadzieścia. Oprócz szpitalnych oddziałów ratunkowych do dyspozycji pacjentów w mieście pozostaje sześć izb przyjęć (w całej Małopolsce - jedenaście).

Rzecznik poznańskiego szpitala im. Strusia Stanisław Rusek przyznaje, że każdy pomysł zmierzający do racjonalizacji jest dobry, jednak w jego ocenie nie każdy przynosi zamierzone efekty.

- Cóż z tego, że wywiesimy listę z informacją o innych SOR-ach? Jeśli mieszkaniec potrzebuje pomocy, to szuka jej na miejscu. Nie kwestionowałbym tego, że taka lista powinna wisieć, natomiast skuteczność jej wydaje mi się czysto psychologiczna i nie przyniesie spodziewanych rezultatów - uważa rzecznik poznańskiej lecznicy.

Dodaje, że jego szpital próbował innej drogi: - Nasza placówka planowała otworzyć od 2015 r. punkt wieczorowej pomocy doraźnej. Były rozmowy dotyczące tego pomysłu, jednak, niestety, nie został zwieńczony decyzją o realizacji - stwierdza Stanisław Rusek.

W jego ocenie, punkt pomocy doraźnej w tym samym miejscu co SOR, zwłaszcza taki, który cieszy się szczególną popularnością, odciążyłby oddziały ratunkowe, ponieważ wspomniane tzw. lżejsze przypadki byłyby w sposób naturalny kierowane do pomocy doraźnej.

Sprawdzone rozwiązania

Beata Mastalerz, rzecznik prasowy Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie, zwraca uwagę na rolę koordynatora zabezpieczenia medycznego w regionie. Wyjaśnia, że gdy w jej szpitalu brakuje miejsc, lecznica zgłasza natychmiast taką informację do koordynatora - po to, aby karetki pogotowia były kierowane do innych placówek.

- W momencie kiedy mamy "zatkane" oddziały, musimy o tym informować koordynatora, aby zapobiec takim sytuacjom, że karetka przyjedzie do nas, a pacjent będzie musiał być odesłany gdzie indziej - wyjaśnia Beata Mastalerz.

Wydawało się, że dobre rozwiązanie funkcjonowało do niedawna w Toruniu. Dwa tamtejsze szpitale podzieliły się między sobą dyżurami w ten sposób, że jeden z nich działał "na ostro" w dni parzyste, drugi w nieparzyste. Ale jeden ze świadczeniodawców uznał, że oba szpitale powinny działać w trybie ostrodyżurowym każdego dnia.

- Od 1 lipca o tym, do którego szpitala trafi pacjent, będzie decydować charakter schorzenia, wola chorego oraz odległość od szpitala. Uważam, że poprzednie rozwiązanie - nawiasem mówiąc, stosowane w wielu dużych miastach - było korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia. Teraz wydatki obydwu szpitali wzrosną - podsumowuje dr Sławomir Badurek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum