Kiedy bardziej dostępne?

Autor: MAK • • 23 kwietnia 2013 15:47

W opinii kardiologów, stosowanie doustnych leków przeciwpłytkowych nowej generacji może istotnie poprawić wyniki terapii ostrych zespołów wieńcowych (OZW), także w odległym rokowaniu. W Polsce te preparaty nadal nie są refundowane.

Tymczasem stosowanie takich leków jak tikagrelor czy prasugrel - m.in. u pacjentów poddawanych leczeniu inwazyjnemu w ostrym zawale serca z uniesieniem odcinka ST - objęte jest najwyższą klasą zaleceń towarzystw naukowych, w tym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Refundowany obecnie w 26 krajach Europy tikagrelor w 12-miesięcznej obserwacji osiągnął, w porównaniu do klasycznej farmakoterapii, istotną redukcję: liczby zawałów, śmiertelności z przyczyn sercowo- naczyniowych, a także ryzyka wystąpienia zakrzepicy w stencie (New England Journal of Medicine 2009; 361: 1045-1057).

"Nowe leki przeciwpłytkowe są coraz powszechniej stosowane w terapii OZW. Proponowany model leczenia przeciwpłytkowego uwzględniający leki nowej generacji (...) powinien przyczynić się do poprawy skuteczności i bezpieczeństwa terapii przeciwpłytkowej, a przez to poprawić wyniki leczenia chorych ze STEMI" - czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Kardiologia Polska 2011; 69, 9: 986-994).

Ze względu na brak refundacji, nowe leki przeciwpłytkowe nie są jednak w Polsce szeroko stosowane.

W 2012 roku Rada Przejrzystości przy Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała stanowisko, uznające za zasadne zakwalifikowanie terapii tikagrelorem jako świadczenia gwarantowanego u określonej grupy chorych, ale pod warunkiem przynajmniej 4-krotnego zmniejszenia kosztu leku.

Rozmowy w sprawie ceny leku prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i producenta nie przyniosły na razie rezultatu. - Zespół negocjacyjny przeprowadził już negocjacje z wnioskodawcą.

Postępowanie refundacyjne zostało jednak zawieszone w styczniu bieżącego roku na prośbę wnioskodawcy (producenta tikagreloru - red.) - poinformował nas Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

- Dopóki wnioskodawca nie zwróci się o podjęcie postępowania, minister zdrowia nie może podjąć jakichkolwiek dalszych działań w sprawie refundacji leku - dodał rzecznik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum